Toulouse’da anaokul öğretmenleri ve Fransız veliler küçük Berat’ın sınır dışı edilmek üzere olan babası için seferber oldu.

Toulouse’un Borderouge semtindeki Maourine anaokul öğrencisi olan Berat’ın babası Sinan Yıldırım’ın sınır dışı edilmesi halinde yeni bir aile dramının yaşanmasından endişe ediliyor.

Fransa Mülteciler ve Vatansızlar Koruma Ofisi (OFPRA) 27 yaşındaki Sinan Yıldırım’ın sığınma talebini reddetmesi ve “Fransız topraklarını terk et”  kararı okul yönetiminin ve velilerin tepkisini çekti. Halen sınır dışı edileceklerin bekletildiği kampta tutuklu bulunan Sinan Yıldırım için Fransız veliler yetkililerin dikkatini çekmek için çeşitli girişimlerde bulunuyor.

Annenin oturum izni var

Berat’ın 21 yaşındaki annesinin ise Fransa’da oturum izni bulunuyor. Fakat üç aylık hamile olduğu belirtilen annenin eşi olmadan bu süreci nasıl atlatacağı ise merak konusu.

Veliler ve öğretmenlerden Yıldırım ailesi için 350 imza

Bir ailenin dağılmasını engellemek isteyen öğretmen ve veliler eylem kararı alarak imza kampanyası başlattı. 10 Şubat’ta okulun tatil olmasına karşın, Sınır Tanımayan Eğitimciler Ağı (RESF) ve Okul Aile Birliği üyeleri bir araya gelerek 350 imza topladı. Fransız veli ve öğretmen topladıkları imza ve belgelerden oluşan dosyayı Valilik Genel Sekreteri’ne teslim etti.

Leave a comment

Your email address will not be published.