Kredi kartlarında 2016 yılında devrim yaşanacak.  Geliştirilen teknoloji sayesinde yeni nesil kredi kartlarının arka yüzünde dijital bir ekran bulunacak ve bu sayede üç haneli güvenlik kodu her 20 dakikada bir kendiliğinden değişecek. Kredi kartı dolandırıcılığının önüne geçmeyi hedefleyen Fransız bankalarının, 2016 yılında yeni nesil kredi kartlarını kullanacağı açıklandı. 

Donlandırıcığa karşı geliştirilen yeni kredi kartları 2016 da kullanıma girecek. Bankacılık sistemi yeni geliştirilen teknolojinin denemelerini Eylül ayında gerçekleştirdiklerini ve yeni güvenlik önlemleri sayesinde kredi kartı dolandırıcılığının büyük ölçüde önüne geçeceklerini açıkladı. Fransız Teknoloji Şirketleri Gemalto ve Oberthur’un geliştirdiği güvenlik önlemi, yeni kredi kartlarına değişken güvenlik kodu uygulaması getiriyor. Her yıl 840 bin kredi kartı dolandırıcılığının yaşandığı bankacılık sektöründe yeni teknolojinin devrim niteliğinde olduğu ifade ediliyor.

Değişken Güvenlik Kodu nasıl çalışacak?

Halen kulllanımda olan kredi kartlarında bulunan üç haneli sabit güvenlik kodu yerine, yeni nesil kredi kartlarının arka yüzünde dijital bir ekran bulunuyor. Geliştirilen sistem sayesinde ekran üzerinde yeralan üç haneli güvenlik kodu her 20 dakikada bir kendiliğinden değişecek. Bu sayede tüketicilerin internet üzerinden yapacağı her ödeme için yeni ve daha güvenli bir kod kullanması sağlanacak.  Böylelikle yeni teknoloji sayesinde dolandırıcılığın büyük ölçüde önüne geçeceklerini belirten şirket yetkilileri, değişken güvenlik kodu bulunan yeni kredi kartlarınını 2016 yılında bütün Fransız bankaları tarafından kullanılacağını açıkladı.

cryptogramme-dynamique

Yeni güvenli kredi kartları 2016’da cüzdanlarda olacak

Gemalto ve Oberthur gibi kredi kartı üreticisi şirketlerin yeni geliştirdiği kredi kartları Fransız bankalarının büyük çoğunluğunun ilgisini çekmiş görünüyor. Societe Generale, BNP Paribas ve La Banque Postale müşterilerinde 2015’in sonunda test edildiği ve sorunsuz bir şekilde çalıştığı açıklandı.

BPCE Bankacılık Grubu, ( Banque Populaire Caisse d’Epargne ) Eylül ayında 1000 müşterine pilot çalışma gerçekleştirdiğini duyurdu.  Bankaların dolandırıcılıkla mücadele ve  müşterilerin maduriyetleri karşılamak için harçanan kaynakların büyük ölçüde azalacağı öngörülüyor. Öte yandan bankaların üzerinden büyük bir yükü alan yeni nesil kredi kartı maliyetleriinin bankalar tarafından mı karşılanacağı yoksa tüketiciye mi yansıtılacağı ise henüz netlik kazanmış değil.

Kredi kartı kullanımında yeni rekor; Bir günde 42 milyon ödeme gerçekleşti

Her geçen gün kredi kartıyla yapılan alış verişlerde artış yaşanırken, internet üzerinden yapılan ödemelerde kredi kartı kullanımın her geçen yıl katlanarak arttığı ifade ediliyor. Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde tüketicinin kredi kartı kullanma noktasında daha özgür olacağı tahmin ediliyor.

Tatil dönemleri ve yılbaşı öncesi kredi kartı kullanımında artış yaşandığına dikkat çeken yetkililer, 5 Aralık 2015 tarihinde kredi kartı kullanım oranında yeni bir rekora imza atıldığını duyurdu. 5 Aralık’ta  42 milyondan fazla kredi kartı işlemi gerçekleştiği ve bu sayının geçen yılın 5 Aralık gününe kıyasla yüzde 13 daha fazla olduğu açıklandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.