Türklerin Avrupa’ya tanıttığı döner kebap, sonunda güçlü bir fast-foot zincirine dönüşmek üzere. Uzun yıllar beğenilen döner-kebap lezzeti “Kebox” markasıyla ilk restoranını Paris’te açtı. Çok sayıda davetlinin katıldığı Strasbourg Saint Denis’deki açılışta, markanın kurucularından Enfil Tütüncübaşı,“Hedefimiz Türk dönerini fast-food zinciri haline getirmek” dedi.

kebox

Kebox, sebzeli ve yüzde yüz süt danasından elde edilen iki farklı döner çeşidiyle farklı ülke mutfakları ve lezzetlerinin bulunduğu caddede yerini almış durumda. Kebox’un satışa sunuduğu ürünlerin büyük bölümünü, Omega 3’lü dönerler oluşturuyor. Daha önce  “Dönerde Omega 3 devrimi” olarak tanıtılan hazır döner, Kebox çatısı altında daha sağlıklı döner yemek isteyen müşterilerin beğenisine sunuluyor.

kebox-strasbourg-saint-denis

“Hedefimiz Türk dönerini fast-food zinciri haline getirmek”

Avrupa’da döner sektörünün Türklerin elinde olduğunu belirten Enfil Tütüncübaşı, 4 Milyar euroluk bir sektörün henüz bir fast-food zinciri haline gelemediğine dikkat çekti. Paris’te ilk açtıkları Kebox markası ve değişik konseptleri ile yeni bir atılımda bulunduklarını dile getiren Tütüncübaşı, “Sadece döner değil dönerin yanısıra çeşitli bio ürünlerimiz de mevcut. Konseptimiz, günlük taze hazırlanmış ve sağlıklı ürünlere dayanan bir konsept.” ifadelerini kullandı. Kebox’un beklenen beğeniyi yakalaması halinde bayiliklerinin hızla Fransa genelinde yayılacağına inandığını ifade eden Tütüncübaşı, Kebox markasının fast-food zinciri haline gelebilmesi için bütün marka çalışmalarını tamaladıklarını ve Kebox markası ile Türk dönerinin fast-food zinciri haline gelmesini amaçladıklarını açıkladı.

kebox-paris

Leave a comment

Your email address will not be published.