Pazartesi günü Türkiye ve Dünya için kara bir gün oldu.

 

Rus Büyükelçi hayatını kaybetti

 

Dün katıldığı bir programda yaptığı konuşma sırasında güvenlik görevlisi kılığındaki bir polis memuru tarafından uğradığı saldırı sonucu Rus Büyükelçi Andrey Karlov ağır yaralandı. Yapılan tüm müdahelelere rağmen Karlov kurtarılamadı. Görgü tanıkları saldırganın ateş etmeden önce tekbir getirip Halep’in intikamı aldığını söylediğini bildirdiler. Hemen ardından güvenlik ekiplerinin karşılık vermesiyle etkisiz hale gelen saldırgan olay yerinde öldü.

 

Saldırıya başta Rusya ve Dünya’dan kınama mesajları yayınlanırken olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 

İsviçre’de camiye silahlı saldırı

 

İsviçre’nin bankalar kenti olarak bilinen Zürih’te bu akşam kent merkezinde bulunan bir camide silah sesleri duyuldu.

Zürih Polis Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Zürih’te bir saldırganın camide silahlı saldırıda bulunduğu ve 3 kişiyi yaraladığı duyuruldu.

Olayda henüz can kaybı olmadığının belirtildiği açıklamada, saldırı sonrasında kaçan saldırganı bulmak için araştırma yapıldığı ifade edildi.

Saldırıda yaralanan 3 kişinin 30, 35 ve 56 yaşlarında, kaçan saldırganın ise yaklaşık 30 yaşında olduğu belirtildi.

 

Berlin’de Noel pazarına kamyon girdi : 12 ölü

 

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir tırın Noel pazarına girerek en az 12 kişinin ölümüne ve 48 kişinin yaralanmasına yol açmasının ardından başlatılan soruşturmada, terör saldırısı şüphesi ağırlık kazanıyor.

Berlin polisi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Soruşturmayı yürüten uzmanlarımız, tırın Breitscheitplatz Meydanı’nda kalabalığın üzerine kasıtlı olarak sürüldüğünden hareket ediyor.” ifadesini kullandı.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.