“Kalıcı barış sağlanamazsa savaş çıkacak”

Cumhurbaşkanı François Hollande, Ukrayna ve Rusya ziyaretleri sonrası konuştu. Hollande, bu adımları ‘savaşı engellemek için son şanslar’ olarak değerlendirdi.

2001-2008 yılları arasında milletvekili olarak seçildiği Tulle şehrine yaptığı ziyarette konuşan Hollande, Avrupa’nın kapısında bir savaş tehlikesi olduğuna dikkat çekti.

Merkel ile ortak çözüm önerisi

Bölgede şimdiye kadar birçok sivil kayıpların yaşandığını hatırlatan Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile hazırladıkları çözüm önerisini önce Ukrayna sonra da Rusya ile görüştüklerini kaydetti. Hollande ortak noktaları öne çıkarmak gerektiğine vurgu yaparak, pazar günü de hem Ukrayna Cumhurbaşkanı hem de Rusya Devlet Başkanı ile telefonda görüşeceğini aktardı.

Onun adı savaş

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve kendisinin aldığı insiyatifin bölgede savaşı engellemek için son şanslardan biri olduğuna vurgu yapan Hollande, “Eğer kalıcı bir barış sağlayamazsak ortaya çıkacak senaryoyu çok iyi biliyoruz. Onu adı savaş” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna krizine çözüm bulmak için  Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüşmüşlerdi.

Fransa Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı

Bu arada Cumhurbaşkanı Hollande, Fransa’nın NATO’ya girmesine de karşı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı olduktan sonra gerçekleştirdiği beşinci büyük basın toplantısında konuşan Hollande, Fransa Ukrayna’nın silahlandırılmasına katılmayacak. Fransa, Ukrayna’nın NATO’ya katılmasına da karşı.”ifadelerini kullandı.

Fransa’nın 6 Haziran 2014’ten beri Ukrayna krizi ile ilgili Almanya ile birlikte inisiyatif aldığını söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne dayalı yeni bir çözüm önerisi sunduklarını hatırlattı.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.