Jean Marie Le Pen sonunda Romanlara da hakaret etti

Ulusal Cephe’nin (FN) kurucusu Jean Marie Le Pen sonunda Romanlara da  hakaret etti. Romanları hedef alan ırkçı söylemleri nedeniyle Le Pen’in başı dertte.

2014 yılında düzenlenen yerel seçimler öncesi partisinin Nice Belediye Başkanlığı adayına destek toplantısında konuşan Le Pen, Romanlar için ‘uyuz’ ve ‘pis kokulu’ ifadelerini kullanmıştı. Le Pen aleyhine açılan davada Nice Savcısı, eski FN Genel Başkanı’ın ‘ırkçı söylemler’ ve kökene dayalı ayrımcılık olarak nitelendirdiği ifadeleri nedeniyle 25 bin Euro para cezasına çarptırılmasını istedi. Savcı kararın da medya aracılığıyla yayınlanmasını istedi.

ROMANLAR ADINA “SOS RACISME ” DAVA AÇTI

Romanlar lehine davaya, SOS Racisme ve İnsan Hakları Ligi de taraf oldu. SOS Racisme avukatı Patrica Suid de Le Pen’in ifadelerini Romanları aşağıladığını hatırlattı. Aşırı sağcı siyasetçinin avukatı Frederic Joachim ise AP Milletvekili olan Le Pen’in dokunulmazlığını hatırlattı ve davanın düşmesi gerektiğini savundu.

MÜSLÜMANLARA DA HAKARET ETMİŞTİ

Kararın 7 Nisan’da görülecek duruşmada açıklanacağı belirtiliyor. Aşırı sağ partinin kurucusu 87 yaşındaki Jean Marie Le Pen, daha önce Müslümanlara hakaretten 10 bin Euro maddi tazminat ödemeye mahkum olmuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.