Fransız yargısı, aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) Onursal Başkanı Jean-Marie Le Pen’i halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan 5 bin euro ceza verildi.

Aix-en-Provence İstinaf Mahkemesinden yapılan yazılı açıklamada, Le Pen’in Romanlarla ilgili sözlerinden dolayı “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” ve “Ayrımcılık” suçlarından dolayı 5 bin avro tazminat ödemeye mahkum edildiği duyurdu.

Nice’te düzenlenen bir basın toplantısında, Le Pen, ”Bu şehirde yaşayan yüzlerce Roman hakkında bazı endişeleriniz var. Onlar kokuyor ve kaşındırıyorlar. Bu buzdağının sadece görünen tarafı.” ifadesini kullanmıştı.

Le Pen mahkemede pişman olmadığını açıkladı

Çıkarıldığı mahkemede sözlerini savunarak, pişman olmadığını dile getiren Le Pen, “Bu ifadeler hala savunduğum görüşler çünkü bu halkın fikri ve ben seçmenlerin düşüncelerini söylediğim için para cezası ödüyorum.” demişti.

Le Pen sekiz defa ırkçılıktan mahkum edildi

Daha önce 8 defa ırkçılık suçundan ceza alan Le Pen, 2014 yılında yaptığı bir konuşmada Yahudi kökenli sanatçılar hakkında de “Gelecek sefer fırınlayacağız.” ifadelerini kullanmış ve mahkemeye sevk edilmişti.

Leave a comment

Your email address will not be published.