Cumhurbaşkanlığına bağlı bir kurum olan France Strategie’nin bugün yayınladığı « ayrımcılık » raporunda Fransa’da istihdamda uygulanan ayrımcılığın önlenmesi halinde ekonomiye 80 ila 310 milyar euroluk bir tasarruf sağlayabileceği vurgulandı.

Raporu kaleme alan araştırmacıların tesbitlerinden birisi de ayrımcılığın iş sektöründe istihdam kalitesini frenlediği hatta bloke ettiği yönünde. Öyle ki sorumluluk gerektiren bazı görevlerde ayrımcılığın azaltılması yada ayrımcılığa maruz kalanlardan seçilmesi ekonomiye ciddi katkı yapabilir.

Fransa’da istihdam konusunda en çok ayrımcılık araştırmaya göre bayan adaylara karşı yapılıyor. Buna paralel olarak göçmen kökenliler en çok ayrımcılığa uğrayanlar. Bu kişilerin tam zamanlı ya da yüksek maaşlı işlere girebilmeleri ülkenin eğitimli nüfusunun yetenek ve kabiliyetinin heba edilmemesi manasına geliyor.

Ayrımcılıkta dört ana kriter olan cinsiyet, etnik, ikamet yeri ve özürlülük hali durumları dikkate alınarak yapılan araştırmada potansiyel iş kaybı ve bu iş kaybının ülkeye olan maliyeti hesaplanmış.

Bu hesaba göre, ayrımcılığın maliyeti GSYİH’nın % 3,6’sına (80 milyar euro) tekabül ederken, istihdamın verimli kullanılması durumunda ise yine GSYİH’nın % 14,1’ine (310 milyar euro) denk gelen bir tasarruf yapmak mümkün.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.