Colombier Fontaine şehrinde fabrika işçisi Türklerin hukuk mücadelesi sonuçlandı. Besançon İstinaf Mahkemesi, sendika kurdukları için işten çıkarılan 4 Türk hakkında kararını açıkladı. İşvereni şuçlu bulan mahkeme heyeti, 4 Türk işçinin işlerine geri dönmesine ve işsiz kaldıkları süre boyunca ödenmeyen maaşların işçilere iade edilmesine karar verdi.

Türk işçilerin ve ailelerinin hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı. Besançon İstinaf Mahkemesi, Colombier Fontaine’de (25) bulunan Safe Metal Grup bünyesinde üretim yapan döküm fabrikasını (Castmetal) suçlu buldu. çalışanlar ve  işveren arasındaki hukuki süreç İstinaf Mahkemesi’nde 2 Şubat’ta verilen karar Türk işçilerin yüzünü güldürdü. “Sendikal Ayrımcılık” nedeni ile işten çıkarılan 4 Türk çalışanın işlerinin iade edilmesine karar veren mahkeme heyeti, işçilerin ödenmeyen maaşlarınında toplu olarak ödenmesine karar verdi. Haksız gerekçeler ile işlerini kaybettiklerini belirten 4 Türk işçi için 2 Şubat’ta açıklanan karar, bölgede halkını ve Türk toplumu sevindirirken, işveren ve fabrika yönetimini zor duruma soktuğu ifade ediliyor.

Sendika kurdukları için işten çıkarılan Türkler, işlerine geri dönüyor

Dava sürecinde amaçlarını, daha güvenli ve uygun  koşullarda çalışmak olarak açıklayan, CGT Temsilcisi Fuat Büyükyıldız, Besançon İstinaf Mahkemesi’nin vediği kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.  İşten çıkarılan işçilerin geriye dönük maaşlarınında ödenecek olmasının büyük bir kazanım olduğunu belirten Büyükyıldız, sürdürdükleri hukuki mücadelenin zaferle sonuçlandığını ve bütün çalışanların bu karardan dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi.

22 günlük greve direnen işveren, mahkeme kararının şokunu yaşıyor

Eski, işlerine yeniden kavuşacak olan Cengiz Suci, Engin Aydın, Hüseyin Yiğit ve Cengiz Bağış kararın mutluğunu yaşıyor. CGT Temsilcisi  Fuat Büyükyıldız’ın işten çıkarılmalara tepki olarak kadrolu 160 işçiden 36’sının desteği ile başlattıkları toplu iş bırakma kararı Fransız basınında da geniş yer bulmuştu Daha önce işçilerin 22 gün süren grevine direnen işverenin mahkemenin verdiği son karara karşısında boyun eğdiği dile getiriliyor.

50 Türk işçinin çalıştığı fabrikada, Arap ve Fransız işçilerin de desteğini alan Türklerin sendikal faaliyetleri süreceği ifade ediliyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.