Fransa’da “Irkçılığa Karşı Seligmann Ödülü” onuncu yılında bir Türk yazara verildi. Sorbonne Üniversitesi’nde düzenlenen törende, Sema Kılıçkaya’nın kaleme aldığı “Köksüz Kırallık” (Le Royaume Sans Racines) romanı, ödüle layık görüldü. Seligman ödülünü alan ilk Türk yazar olan Kılıçkaya, “Seligmann Ödülü’nü almak benim için çok anlamlı.” dedi. 

Seligmann Vakfı’nın 2004 yılından beri verdiği ‘Irkçılığa Karşı Seligman Ödülü’ bu yıl bir Türk yazara verildi. Sema Kılıçkaya’nın kalem aldığı “Köksüz Kırallık” (Le Royaume Sans Racines) romanı ile ödülünü Sorbonne Üniversitesi’nde düzenlenen törenle aldı. Seligmann Ödülü’nü ilk defa bir Türk yazara veren jüri heyetinde,  Fransa’nın eski bakanlarından  Pierre Joxe ve Yvette Roudy’nin  yanı sıra, geçen dönem Paris Belediye Başkanılığı yapan Bertrand Delanoe’de bulunuyor.

15182

Sema Kılıçkaya’ya  ödülünü, Seligmann Vakfı Başkanı ve eski bakan Pierre Joxe taktim etti.  Ödül töreninde konuşma yapan Paris Üniversiteleri Yüksek Konseyi Başkanı ve Akademi Başkanı François Weil, Seligmann Ödülü’nün neden  ‘Köksüz Kırallık’a verdiklerini açıkladığı kanuşmasında  “Yazarın Fransızcayı kullanmadaki yeteneğinin,  özellikle yazım dilinin, şiirsel tarzının, ırkçılığa karşı oluşunun ve pozitif bakış açısının “Seligmann Ödülü”nün aradığı özelliklerle çok iyi örtüştüğünü gören juri üyeleri “2014 Seligmann Ödülü”nü Sema Kılıçkaya’ya verdi”ifadelerine yer verdi. Sema Kılıçkaya’nın da konuşma yaptığı ödül töreninin ardın dan yazar, davetliler tarafından ayakta alkışlandı. Paris Belediye Başkanı Bertrand Delano ve eski Milletvekili François Colcombet de Türk yazarı başarısından dolayı tebrik etti.  Büyükelçilik Kültür Müşaviri Selen Evcit ve Konsolos Müslüm Aygün’ün de  katılldığı ödül töreninin sonunda Kılıçkaya, kitabını imzalayarak davetliler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

15185

“Seligmann Ödülü’nü almak benim için çok anlamlı.”

Edebiyatın kendi dünyasında önemli bir yeri olduğuna değinen Sema Kılıçkaya, “ Bugün burada ödül almak korkunç bir heyecan veriyor. Çünkü, nihayet bizim hikayemizi duymaya başlamışlar. Bizim perspektifimizden bir göç hikayesi. Buradaki toplum göçmenlere bakarak, ‘Niye entegre olmuyorlar, niye Fransızcayı iyi konuşamıyorlar?’ ben de ‘Köksüz Kralık’  ile bu sorulara cevap vermek istedim.” dedi. Entegrasyonun ve bir yabancı dile hakim olmanın kolay olmadığını ifade eden Kılıçkaya, “ Bu kitapla ilk kuşaklara bir imaj vermek istedim. İşin zor olaran kısmını onların  yaptığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Köçmen çocukların iki kültür arasında bocaladıkları konusunda yaygın bir düşünce olduğunu dile getiren Kılıçkaya, “ Ben böyle düşünmüyorum. Göçmen çocuğu olmak bir zenginliktir. Türk kültüründen birşeyler alabiliyor, Fransız kültüründen birşeyler alabiliyorum. Bu durum zengin bir dünya oluşturuyor. Gönül istiyorki ırkçılık olmasın. Çünkü herkesin farklılığı bir zenginliktir. Onun için Seligmann Ödülü’nü almak benim için çok anlamlı. Ödül aldığımı duyunca başta inanmak zor oldu, çok heyecanlandım.” şeklinde konuştu.

2004 yılında ilk kitabı ‘Anadolu’yu yayımlayan Sema Kılıçkaya 1968’de Antakya’da doğdu. Ailesi ile birlikte dört yaşında Fransa’ya göç eden yazarın, 2009 yılında L’Arganier yayınevinden ‘Kumruların Türküsü’  (Le chant des tourterelles) ve  2013 yılında In Octavo yayınevinden ‘Köksüz Kırallık’ (Le Royaume Sans Racines) eserleri yayımlandı. Yüksek öğrenimini Dijon’da yapan Kılıçkaya, İngiltere’de master eğitiminini tamamladı.  Kılıçkaya Fransa’da  ingilizce öğretmeni olarak görev yapıyor. 

15186

Irkçılığa Karşı Seligman Ödülü Alan Yazarlar ve Eserleri

2004 – Yossi Beylin et Yasser Abed Rabbo,  “L’initiative de Genève sur la paix au Proche Orient.”

2005- Fatima Besnaci-Lancou “Fille de Harki”

2006- Françoise VERGES “Mémoire enchaînée – questions sur l’esclavage”

2007- Bachir Hadjadj “Les Voleurs de rêves”

2008- Scholastique Mukasonga “La femme aux pieds nus”

2009- Monsieur Christian VIGOUROUX “Georges Picquart – dreyfusard, proscrit, ministre – La     justice par l’exactitude” 

2010- Lilian THURAM  “Mes étoiles noires – De Lucy à Barack Obama”

2011-  Laetitia Bucaille “Le pardon et la rancoeur. Algérie, France Afrique du Sud: peut-on enterrer la guerre ?”

2012-  Léonora Miano “Ecrits pour la parole”

2013- Hugues Lagrange  “En terre étrangère – vies d’immigrés du Sahel en Île-de-France”

2014- Sema Kiliçkaya  “Le royaume sans racines”

Leave a comment

Your email address will not be published.