İnternet acentalarından kredi kartı ile alınan biletler yolcuları mağdur etmeye devam ediyor. Şikayetlerin her geçen gün arttığına dikkat çeken Mercure Voyages Direktörü Mustafa Demirci, Fransalı Türkleri, uçak bileti alırken internet acentaları yerine mutlaka  tanıdıkları ve güvendikleri acentaları tercih etmeleri konusunda uyardı.

Daha önce internet siteleri üzerinden uçak bileti alan Türklerin de şikayetlerinde artış yaşanıyor. Havaalanında mahsur kalan yolcuların en büyük şikayeti, aldıkları biletlerin sistemde görünmemesi olarak ifade ediliyor.

Banka hesaplarından ödemenin yapılmış olmasına rağmen seyahat edemeyen yolcular havalanı yetkilileriyle tartışırken, mağdur olan yolcuların havaalanında başvurabilecekleri herhangi bir adres bulunmadığına dikkat çekiliyor.

Mustafa Demirci

Konu hakkında bilgi veren Demirci, Fransalı Türkleri internet üzerinden uçak bileti satan şirketlere karşı uyardı. Son dönemde kredi kartı ile alınan biletlerin kart sahipleri tarafından ödenen bilet ücretlerinin geri talep edildiğine dikkat çeken Demirci, internet acentalarının kredi kartı ile alınan biletlerden ciddi zarar ettiğine dikkat çekti. Bu nedenle internet acentalarının yolcu kayıtlarını son dakikaya kadar sisteme girmediklerine değinen Demirci, Uçak biletinin alındığı kredi kartının, seyehat edecek yolcuya ait olmadığı durumlarda, internet acentalarının tedbir olarak böyle bir yöntem izlediğini belirtti. Demirci ayrıca, “ Önce başka isme ait kredi kartı ile uçak bileti alınıp seyehatten sonra da bankaya başvurarak geri ödeme talep ediliyor. Son dönemde bu gibi dolandırıcılık girişimlerinde ciddi artış yaşandı. İnternet acentalarıda mağdur olmamak için birçok yolcuyu mağdur edebiliyor.” dedi.

Sorun yaşandığında arayıp ulaşabileceğiniz acentaları tercih edin

Fransalı Türklere havaalanında mağdur olmamaları için önemli tavsiyelerde bulunan Demirci, “En ideal yöntem, adresi ve ofisi bulunan güvenilir acentaları tercih etmek. Acenta olarak bazen bileti biz satmamış olsak dahi mağdur olmuş Türklerin havaalanında yaşadıkları sıkıntıları gidermeye çalışıyoruz. Her hafta internet acentalarından bilet alan onlarca kişiden telefon alıyoruz. Acentaların en büyük avantajı adreslerinin ve iletişim imkanlarının olması. Aradığınızda bulacağınız bir muhattap mutlaka bulmak mümkün. Ama internet acentaları için  bunu söylememiz zor.” dedi.

“70 euroluk bilet alıp 80 euroluk telefon faturası ödeyen var”

Uçak bileti alacak Fransalı Türklerin mağdur olmamaları için mutlaka tanıdıkları, güvendikleri ve istedikleri an bürolarına gidip görüşecebilecekleri acentaları tercih etmelerini öneren Demirci, “ 70 euroluk bilet alıp sorun yaşayan, ardından telefon görüşmeleri için 80 euroluk fatura ödeyen mağdurlar var. Bizler yaşanan bu mağduriyetlerden dolayı üzgünüz fakat bileti aldıkları internet şirketlerinin ve yaygınlaşan dolandırıcılık hadiselerinin çözümü güvenilir adreslerden bilet almaktan geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Rezervasyon yapılan biletlerin mutlaka elektronik biletlerini alın

İnternet üzerinden uçak bileti satan şirketleri eleştiren Demirci, bu şirketlerin sektöre hiç bir katkısının olmadığına dikat çekti. Aslında ucuz bilet satmadıklarına vurgu yapan Demirci, “Bu şirketlerin çoğu yolcuların beklentilerini karşılamaktan uzak. Müşterilerimize ve tanıdıklarımıza rezervasyon yaptıktan sonra mutlaka elektronik biletlerini almaları konusunda uyarıyoruz” şeklinde konuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.