İnternetten sigara satışı, Fransa’yı 400 milyon euro zarara uğrattı

Fransa’da sigara bağımlılarının yüzde 10’u internet üzerinden sigara alıyor. Rusya ve Çin merkezli internet sitelerinden  yüzde 50 daha ucuza satılan yasadışı sigara ve tütün pazarı, Fransa’yı 400 milyon euro zarara soktu.

 Dünyanın en büyük sigara üreticisi Philip Morris tarafından yapılan bir araştırmaya göre internet üzerinden satılan sigara ve tütün ürünlerinin Fransa’yı 400 milyon euro zarara uğrattığıifade ediliyor. Le Parisien tarafından yayımlanan araştırma, 20 milyon Fransız sigara bağımlısının onda birinin zaten internet üzerinden sigara satın aldığını ortaya koyuyor. Philip Morris, araştırmasında  Fransa’da sürekli yükselen fiyatların, yasadışı sigara pazarda artışa neden olduğunu savunuyor.

Fransa Sağlık Bakanlığı tütün ürünleri ve sigara bağımlılığına karşı yeni önlemler almaya hazırlanıyor. 2007 yılında halka açık alanlarda sigara içilmesinin yasaklandığı Fransa’da daha radikal yaptırımlara gidileceği belirtiliyor. Bütün yeni düzenlemelerin yanısıra  tütün ürünleri ve sigara üzerindeki vergi artışının süreceği tahmin ediliyor. Fransa’da 2000 ve 2014 yılları arasında sigara paket fiyatı  3,20 eurodan 7 euroya  çıkarken,  satılan sigara  paket sayısı ise 14 yıl içinde 4,5 milyardan  80 milyara yükseldi. Fransa , Avrupa ülkeleri arasında en pahalı sigara satan ülkeler arasında dördüncü sırada yer alıyor. İsveç, 12 euroluk sigara satışı ile başı çekerken, İngiltere’de sigaranın paket fiyatı10 euro, İrlanda’da 9,40 euro. Tütün 23 ton, 2013 yılında çevrimiçi nöbetleri satın

2013 yılında internet üzerinden 23 ton tütün satıldı 

Avrupa’da sigara fiyatlarındaki genel artış, sigara piyasasına paralel yeni bir pazarı da beraberinde getirdi. İnternette üzerinde yabancı sigara markalarını yüzde 50 daha ucuza satan internet sitelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Üç kat daha ucuza sigara paketi satan internet sitelerinin büyük bölümü Rusya ve Çin’de bulunuyor. Yaşadışı faaliyetlerin önlenmesinin çok zor olduğuna dikkat çeken Fransa Gümrük İletişim Direktörü, araştırmayı yapanların 400 milyon eroluk rakama nasıl ulaştıklarını anlamadığını belirtti. Fransa gümrük denetimleri sonucu  2013 yılında posta yolu ile gönderilen 23 ton tütün ürünü ve sigaranın ele geçirildiğini fade eden yetkililer, deniz ve kara üzerinden Fransa’ya sokulmaya çalışan yaşadışı sigaranın boyutunu ise  430 ton  olarak açıkladı.

Leave a comment

Your email address will not be published.