Trabzon’un kurtuluşunun 96. yıl dönümü kutlamaları Paris ve civarında yaşayan Karadenizlileri buluşturdu. Kutlamaya katılan Paris Başkonsolosu Turgut Rauf Kural, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Trabzonlular Derneği’nin düzenlediği “Trabzon’un Kurtuluş Günü” horon teperek kutlandı. Artık geleneksel hale gelenkutlamalarda, salonu dolduran Trabzonluların giydiği kıyafetler ve yöresel kostümler göz doldurdu. Gecenin açılış konuşmasını yapan Trabzonlular Derneği Başkanı Bülent Cumur, Trabzon’un kurtuluşunu Trabzonlu hemşehrileri ve davetliler ile birlikte kutlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kutlamaya katılan Epinay-sur-Seine Belediye Başkanı Herve Chevreau ve Paris Başkonsolosu Turgut Rauf Kural da birer konuşma yaptı. Dinleyenler arasında bulunan Konsolos Müslüm Aygün’e Fransa Türk İş adamları Federasyonu Başkanı Nevzat Ceylan ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi eşlik etti.

Epinay-sur-Seine’deki Espace Lumiere konser salonunda düzenlenen kutlamada fotoğraf sanatçısı Atila Alp’e ait  Trabzon temalı fotoğraflar da sergilendi.

9002

Gecede,  Ahmet Karadal ve Neslihan Ay sahne alırken, kemençe ustaları Ali Karbuz, Yasin Şekerci ve İsmail Cumur’un seslendirdiği Karadeniz türküleri davetlilerin büyük beğenisini topladı. Gecenin sonunda, seyircinin sahneye çıkmasıyla adeta bir şölen alanına dönen kutlamada, kalabalık guruplar doyasıya horon tepti.

Başkonsolos gençlere seslendi

Gecede konuşma yapan Paris Başkonsolosu Turgut Rauf Kural, salonu dolduran gençlere seslendi. Gençlerden bir istekte bulunan Kural,  “Gençlerimizden, Trabzon’un işgal ve kurtuluşunu bilmeleri ve Fransız dostlarına anlatabilmelerini bekliyorum. Gençlerimizi, bundan on yıl, yirmi yıl sonra da ellerinde kemençe çalarken görmek istiyorum. Fransız dostlarını eve çağırdıklarında kara lahana çorbası, turşu kavurması, hamsi gibi yiyeceklerden en az iki tane yapabilmelerini istiyorum. Bunları yapabilmek için birlik ve beraberliğinizi bozmamanızı istiyorum. Birbirinize destek olmanızı, Türkiye ile bağlarınızı korurken buraya da iyi adapte olmanızı bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.