Hollande, vergi skandalı önlem paketi hazırlattı

Fransa’da eski bütçe bakanı Jerome Cahuzac’ın İsviçre’de gizli hesabı olduğunu açıklamasının ardından patlayan skandal, önlem paketi getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, kamuoyunda tekrar güven oluşturabilmek için bir dizi önlem açıkladı. Hollande, hükümet üyeleri, parlamenterler ve yerel vekillerin mal varlıklarını açıklamak zorunda olacaklarını söyledi. Önlem paketinde mal varlıklarını araştıracak bağımsız bir devlet kurumunun kurulması da yer aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Fransız bankaları dünyanın her yerindeki şubeleri de dahil olmak üzere ülke ülke bütün hesaplarını açıklayacaklar. Fransa ile bu konuda işbirliği yapmayan ülkeleri vergi cenneti olarak nitelemekte tereddüt etmeyeceğim” dedi.

Bundan böyle Fransız bankaları dünyadaki bütün şubelerini ve finansal hareketleri devlete beyan edecek. Hükümette yer alan bakanlar da mal varlıklarını yarın açıklayacak. Kurulacak bağımsız devlet kurumunun ise bakanların mal varlıklarını ve yolsuzluk iddialarını araştıracağı kaydedildi. Parlamentoda oylanacak önlem paketinde mali savcılık kurulması da yer aldı.

Skandal, eski bütçe bakanı Jerome Cahuzac’ın İsviçre’de gizli hesabı olduğunu itiraf etmesiyle patlamıştı. İtirafın ardından Sosyalist hükümet güven kaybına uğramıştı.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.