Hollande, iki yılda 24 bin mülteciyi kabul etme sözü verdi

Yıllık basın toplantısında konuşan Hollande, 2015’in başından beri 350 bin göçmenin Avrupa’ya ulaşmak için Akdeniz’i geçtiğini hatırlattı. Bunun geçen yıla göre 3 kat daha fazla olduğunu kaydetti. Hollande, bu drama karşı Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte göçmenlerin ülkeler arasında paylaşılmasını sağlayan bir öneri sunduklarını hatırlatarak, “Bizim ağırlamamız gereken 24 bin göçmeni de biz kabul edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Almanya, mülteci yükünü tek başına omuzlamak istemiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, mültecilerin kabul etmek istediklerini fakat tüm AB ülkelerinin iç savaş ve baskılardan kaçanlara daha fazla kucak açmaları gerektiğini söyledi.

Berlin’de gazetecilere açıklama yapan Angela Merkel, iltica talepleri kabul edilmeyenlerin ise vakit geçirmeden evlerine gönderilmesi gerektiğini vurguladı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise 24 bin kişinin iltica talebini kabul etmeye hazır olduklarını belirtti ve mültecilerin Avrupa ülkelerine paylaştırılması için Merkel’le bir plan üzerinde mutabık kaldıklarını ifade etti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise Avrupa’nın önce kendi sınırlarını koruması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE, ‘GÜVENLİ ÜLKE’ İLAN EDİLECEK

Bu arada Avrupa Birliği Komisyonu, iltica talebinde bulunan 160 bin kişinin AB üyelerine dağıtılması için bir plan açıklayacağı öne sürüldü. Göçmenlerin yaklaşık yarısının Fransa ve Almanya tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Hollanda gazetesi Volkskrant, Türkiye ve Batı Balkan ülkelerinin ‘güvenli’ ilan edileceğini ve bu ülkelerin vatandaşlarının iltica taleplerinin hızla değerlendirilerek büyük kısmını sınır dışı edileceğini yazdı.

Leave a comment

Your email address will not be published.