Paris’in banliyösü Yvelines’de Mureaux Emniyet Müdürü Jean-Baptiste, evine girerken bir saldırganın bıçak darbeleriyle öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı François Hollade önemli açıklamalarda bulundu.

25 yaşında Fransız vatandaşı olduğu belirtilen Larossi Abballa isimli teröris daha sonra girdiği evde emniyet müdürünün eşini de öldürdü. Fransa’yı ayağa kaldıran cinayeti terör örgütü IŞİD üstlendi.

Sabah saatlerinde de Cumhurbaşkanı François Hollande Elysee’de acil olarak Başbakan Manuel Valls ve İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ile toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası konuşan Hollande,Fransa’nın çok önemli bir terör tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Herkesin 2015 Ocak ve Kasım aylarında neler yaşandığını hatırladığına dikkat çekti. Tehtidin heryede çok yüksek olduğunu kaydeden Hollande, ”Biz  polis ve istihbarat gibi önemli kurumları seferber etmeliyiz. Silahlı kuvvetlerimiz vasıtasıyla koruma ve uyarı opersyonları gerçekleştirebiliriz.”dedi. Cumhurbaşkanı Hollande, ”Bu tartışmasız bir terör eylemidir” ifadelerini kullandı.

Polis ve jandarmaya silahını eve götürme izni

Fransa Başbakanı Manuel Valls da emniyet müdürünün hedef polis olduğu için hedef alındığını söyledi. ”Uluslararası bir tehtidle savaşıyoruz.”ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ise polis ve jandarmanın evlerine silahlarıyla dönmesine artık müsade edileceğini kaydetti. Daha önce güvenlik güçleri mesai saati bitiminde silahlarını bürolarında bırakıyordu.

Dün 20:30’da meydana gelen olayda önce emniyet müdürünü bıçakla öldürren daha sonra da emniyet müdürünün evine giren saldırgan, olay yerine gönderilen RAID (özel yetiştirilmiş elit polis kuvvetleri) tarafından gece yarısı vurularak öldürüldü.

Evde aynı zamanda emniyet müdürünün eşinin de cesedi bulunurken, yara almamış olan üç yaşındaki bir erkek çocuğu da sağlık birimleri tarafından kurtarıldı.

Fransa’da 2015 yılında meydana gelen terör saldırılarında da 147 kişi hayatını kaybetmiş 350 kişi de yaralanmıştı.

Leave a comment

Your email address will not be published.