Fransa’da helal etle ilgili yapılan bir röportajda laboratuar analizi yapılan 42 helal marka etin 3’ünde domuza rastlandı.

M6 kanalının ünlü programı Capital’de yeni bir skadalı ortaya çıkardı. Büyük mağazalar zincirlerinin de reyonlarında bulunan bu markalar aslında göründükleri kadar da masum değiller. 42 marka üzerinde yapılan labaratuar analizinde 3 markanın etlerinde domuz kalıntılarına rastlandı. Progaramda bu markaların hukuken yasak olduğu için isimlerini açıklayamıyacaklarını ama herkesin yakından tandığı helal markalar olduğu vurgulandı.

Cami içinde domuz olan ete helal sertifikası vermiş !

Bu skandalla birlikte helal sertifikası veren kurumların da meşruiyeti gündeme geldi. Bahis mevzu ürünlere helal sertifikası veren Evry Camii’si ve Helal Konsey Kurumu bunların arasında. Evry Camii’si 2011 yılında da 5 üründen 4unde domuza rastlanan El Saada adlı markaya sertifika vermiş ve bu uzun süre konuşulmuştu.

Buna rağmen El Saada markasının ürünleri ve Evry Camii sertifikalı ürünlerin hala büyük mağazaların reyonlarında bulundukları gözleniyor.

İsmini vermek istemeyen bir yetkili ise, Evry Camiisinin bilerek domuz eti bulunan bir ürüne sertifika vermek gibi bir niyeti olmadığını düşündüğünü ama fiziki ve analiz kontrol mekanizmasının olmaması nedeniyle böyle şeylerin yaşandığına inandığını söylüyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.