Türkiye’de gerçekleşecek seçimler için harekete geçen siyasi partiler Fransa’daki seçim çalışmalarına hız verdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Fransa’da Yurtdışı Seçmen Kütüğü kayıtları için Fransa’nın bir çok şehrinde örgütleniyor.  Fransa 24’e konuşan HDP Meclis Üyesi Ahmet Karataş, parti olarak baraj sorunu yaşamayacaklarını savundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Avrupa’daki siyasi çalışmalarına hız verdi. 7 Haziran’da gerçekleşecek milletvekili seçimleri için Fransa’nın bir çok şehrinde seçim çalışmalarını sürdüren HDP teşkilatı seçmen listesi oluşturuyor.  HDP Meclis Üyesi ve yurtdışı seçim çalışmalarından sorumlu isimlerden olan Ahmet Karataş, Fransa ve Avrupa’daki seçim çalışmalarını Zaman France’a değerlendirdi

Fransa’da kapı kapı dolaşan bir HDP var

Fransa genelinde üç bölgede çalışma yürüttüklerini belirten Karataş, orta, güney ve batı Fransa’da HDP teşkilatı olarak seçmen listesi çıkardıklarını belirtti. Çok sayıda vatandaşın seçmen kütüklerine kayıtlı olmadığının farkına vardıklarını dile getiren Karataş, “HDP olarak Fransa’nın 3 bölgesinde kendi seçmen listelerimizi oluşturduk. Kapı kapı dolaşarak seçmen listelerine kayıt işlemleri yaptık.” dedi. Bugüne kadar Fransa genelinde yüzde 80 oranında kayıt işlemlerini tamamladıklarını ifade eden Karataş, “15 Mart tarihine kadar çalışmalarımızı bitirmiş olacağız. Çalışmalarımızı konsolosluk kayıtları ile karşılaştırıp tekrar gözden geçirerek, vatandaşlarımızı seçmen durumuna getirmek gerekiyor.” dedi.

Fransa’nın seçmen sayısı olarak Almanya’dan sonra Avrupa’da ikinci büyük ülke olduğuna dikkat çeken Karataş, “Fransa bu nedenle çok önemsediğimiz bir ülke.” şeklinde konuştu. Bölgelerde ve şehirlerde toplantılar düzenlediklerini ve halka oy kullanma noktasında bilgi  verdiklerini söyleyen Karataş, nasıl oy kullanacaklarını anlattıklarını aktardı. Daha önce parti olarak seçime girmedikleri için sandık görevlisi bulunduramadıklarını dile getiren Karataş, bu eksikliği sandık müşahitleri sayesinde gidereceklerini kaydetti.

Türkiye’nin siyasi kaderi, HDP’nin meclise girmesine bağlı

Parti olarak baraj sorunu yaşamayacaklarını ifade eden Karataş, “İki aylık çalışma süremizde HDP’ye ciddi bir ilgi ve yönelimin olduğunu gördük. Diğer siyasi partilere gönül verenlerin dahi Ak Parti’nin iktidar olmaması için HDP’nin meclise girmesini istiyor. Türkiye’de oteriter yapının oluşmaması için tek çözüm, HDP’nin barajı aşarak meclise girmesidir. Aksi halde Milliyetçi Hareket Partisi ya da Cumhuriyet Halk Partisi’nin iki üç fazla milletvekili olması çok bir şey değiştirmeyecektir. Çümkü her ikisinin de iktidar şansı yok. Türkiye’de herkesin kendi kimliği ile kendi inançlarını özgürce ifade edebildiği demokratik bir Türkiye istiyoruz. Özgür bir ülke istiyoruz. Bu nedenle Türkiye siyasetinde olmak, müdahaleci olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Fransa’da yaşayan vatandaşlara seslenen Karataş, “Her fırsatta söylediğimiz gibi vatandaşlarımıza gidin oy kullanın diyoruz. Nasıl olsa Avrupa’dayım diyerek kayıtsız kalmayın. Sizler bu ülkenin insanısınız, bu ülkede olup bitenlere karşı sorumluk duyun çağrısında bulunuyoruz. Oy kullanırken biraz elinizi vicdanınıza koyarak, ülkenin sorunlarını göz önünde tutarak kullanın. Yani futbol takımı tutar gibi değil. Bu seçimlerin ülke kaderine çok etkili olacağını düşünerek oy kullansınlar. Çağrımız budur.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.