Fransa’nın inşaat devi Vinci büyük bir kabus yaşadı.

Geçtiğimiz gün internet sitesindeki basın bildirisinde bilançonun tahmin edilenin çok altında olduğu, bazı yöneticilerin iş akitlerine son verileceği ve daha başka pek çok olumsuz bilgi dev şirketin hisselerinin bir kaç dakikada % 18’lik bir değer kaybetmesine yol açtı. Yaşanılan ani düşüş üzerine borsada senet işlemleri durduruldu.

Şirket yetkililerinin de şaşkınlık yaşadığı olayda, sorunun bir hacker saldırısı olduğu anlaşıldı. Zira siteyi çok iyi şekilde taklit eden korsanların, yanlış ve olumsuz bilgilerle bir panik havası oluşturarak şirketin % 18’lik değer kaybına yol açtıkları bildirildi. Şirket hemen ardından basın bildirisiyle bilgileri yalanlayarak sorunun bir hacker saldırısı olduğunu söyledi.

Saldırıyla ilgili olarak uzmanlar, Notre-Dames des Landes havaalanının inşaat ihalesini alan şirkete tepki olarak böyle bir saldırı yapılmış olabileceği fikri üstünde duruyorlar.  Notre Dames des Landes havaalanının yapılmasına yıllardır çevreciler ve şehir sakinleri karşı çıkıyorlar ve süreç mahkemelerde devam ediyordu. Geçtiğimiz hafta inşaat lehine verilen mahkeme kararından sonra kararı protesto etmek için böylesi sofistike bir saldırı düşünülmüş olabileceği üzerinde duruluyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.