Gurbetciye “cep telefonu” müjdesi!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının klonlanması halinde, bu telefonların artık e-devlet üzerinden değişiklik yapılarak farklı numaralarla da kullanılmasına imkân sağlandığını açıkladı.

Tek GSM numarası ile eşleşen yurtdışı telefonlarının artık farklı numaralarla da kullanılabileceğini belirten BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, kamuoyunda “cep telefonlarının klonlanması” şeklinde ifade edilen cihazların kimlik bilgilerinin yurda kaçak yollarla sokulmuş başka cihazlara kopyalanması nedeniyle vatandaşların mağdur edilmesine yönelik çok sayıda şikayet aldıklarını kaydetti.Acarer, “Cep telefonlarını klonlayarak suç işleyenler ve kaçak cihazlarına IMEI yükleten kişiler, durumdan habersiz masum vatandaşların telefonlarını kullanılmaz hale getiriyorlar. Yaptığımız çalışma ile mağdur olan vatandaşların sorunlarını çözmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Cep telefonlarını klonlayan kişilerin bu cihazları kullanmasını engelleyebilmek amacıyla telefon sahibinin cihazı sadece tek numara ile kullanabilmesine izin verildiğini hatırlatan Acarer, “Yolcu beraberinde getirilen telefonların klonlanması durumunda telefonun kullanıma açılabilmesi için gerekli olan eşleştirme işlemi e-devlet üzerinden yapılabilecek ve bu numara istenildiği zaman değiştirilebilecektir. Böylece cihaz sahipleri telefonlarını istedikleri numara ile kullanabilecekler.” diye konuştu.

Tek numara mecburiyeti sona eriyor

Cep telefonu klonlanan vatandaşların, kendilerinden kaynaklanan hiçbir kusuru olmamasına rağmencihazı tek bir numara ile kullanmak zorunda bırakılarak, telefonlarını başka numarayla kullanma ya da aile fertlerine devretme özgürlüğünün elinden alındığını belirten Acarer, yapılan yeni düzenlemeyle bu sorunun yolcu beraberinde getirilen cihazlar açısından da çözüme kavuşturulduğunu açıkladı.12 Temmuz 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” adıyla yayınlanan düzenleme dikkat çeken Acarer,  “Yurtdışından cep telefonu getiren vatandaşlarımızın haklı olarak şikâyetçi oldukları klonlama sorununun çözülmesi amacıyla cihazın kopyalanması ve bu durumdaki vatandaşlarımızın eşleştirilmiş GSM numaralarını değiştirmek istemesi durumunda bu işlemleri e-devlet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilme imkânı getirilmiştir. Artık, yurtdışından bireysel yolla getirilen cihazları kayıt altına alan vatandaşlarımızın cihazlarının klonlanması durumunda tek bir numara ile eşleştirmek üzere istedikleri numarayı değiştirerek kullanabilmelerine imkân sağlanmıştır.”

Leave a comment

Your email address will not be published.