Gümrük kapıları dolandırıcıların meskeni oldu.  Kendilerini askeri personel olarak tanıtan dolandırıcılar, gümrük kapılarında bekleyen gurbetçilere yüksek fiyattan bayrak  ve cevşen satarken yakalandı.

Başta Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika ve Hollanda gibi ülkeler olmak üzere hayatlarını Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde sürdüren Türk soydaşlar, yaz tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelmeye başladı. Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala gibi sınır kapılarını kullanarak yurda giriş yapan Türklerin anavatana gelişini fırsat bilen bazı uyanık satıcılar, gümrük üzerindeki yollarda konuşlanarak vatandaşlara satış yapmaya başladı.

Daha önce defalarca haberlere konu olan ve başta valilik, belediye, emniyet, jandarma olmak üzere birçok kuruma şikayet edilmelerine rağmen haklarında hiçbir yasal işlem yapılmayan satıcılar, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapılarında kötü görüntü oluşturdukları gibi Türkiye’ye giriş yapan turist, ziyaretçi ve gurbetçileri hem rahatsız hem de tedirgin ediyor.

Kapılardaki geçiş yoğunluğunun başlamasını fırsat bilen satıcılar özellikle Kapıkule güzergahında yeniden konuşlanmaya başlarken jandarma kontrolünde yakalanan E. D. isimli bir satıcı yakalanarak gözaltına alındı. İfadesi alınan şüpheli, Cumhuriyet savcısının talimatı sonrası serbest bırakılırken kaçmaya çalıştığı araç ve satmaya çalıştığı malzemeler de yine savcının talimatıyla kendisine iade edildi.

Yüksek fiyata cevşen ve bayrak satarken yakalandı

Önceki gün Kemalköy mevkiinde Kapıkule Gümrük Kapısı yol güzergâhında sabah saatlerinde kontrol yapan ekipler, Londra Kamping Dinlenme Tesisleri önünde kendisini askeri personel olarak tanıtan şüpheli bir şahıs tespit etti. Kapıkule’den giriş yapan ziyaretçi, gurbetçi ve turistlere yüksek ücretli parfüm, saat, bayrak ve cevşen satmaya çalıştığı tespit edilen şüpheli şahıs, jandarmaları görünce 34 ZF …. Plakalı araçla kaçmaya çalıştı. Jandarma ekipleri tarafından kıskıvrak yakalanan şüpheli Cumhuriyet savcısının talimatı sonrası ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Ayrıca şüpheli şahsa ait araç ve satmaya çalıştığı malzemeler de yine Cumhuriyet savcısının talimatıyla kendisine iade edildi.

Havaalanından parfüm yalanı!

Yetkililer gurbetçileri, özellikle gümrük kapılarından sonraki istasyonlarda çoğalan ve gümrüksüz ürün yalanıyla parfüm ve saat gibi ürünleri satmaya çalışan dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.