Türkiye’de askari ücretin 1300 liraya çıkarılması, yurtdışında yaşayan gurbetcileri de emeklilik noktasında etkileyecek. Yurtdışı borçlanması yapmak isteyen gurbetcilerin 1 Ocak 2016 tarihinden önce başvurmaları halinde yüzde 29 daha az pirim ödeyeceği açıklandı. 

Yurtdışında çalışan Türk vatandaşlar için en önemli konuların başında yurtdışı borçlanma yolu ile emeklilik  imkanı geliyor. Yurtdışında yaşayan gurbetcilerin Türkiye’de de emekli olmalarına imkan sağlayan şartlarda önemli değişiklere gidileceği ifede ediliyor. Daha önce olduğu gibi yurtdışında yaşadıkları zamanı borçlanabilme ve böylece emekli olabilme imkanı 2016 yılında daha maliyetli olması bekleniyor.  

Türkiye’de askari ücretin 1300 liraya çıkarılacak olması yurtdışı borçlanma yapacak gurbetcilerin daha fazla prim borcu ödeyeceği anlamına geliyor. Pirim borçlarının  askari ücrete göre tebit edildiğine dikkat çeken uzmanlar, yurtdışında yaşayan ve yurtdışı brçlanma yaparak emekli olmak isteyen gurbetçilerin 1 Ocak 2016’dan önce harekete geçmeleri noktasında uyarıyor. 

Yeni yılda 1300 liraya çıkacak asgari ücretten önce harekete geçen gurbetçilerin kayda değer bir kar elde edeceğini dile getiren uzmanlar,   gurbetçilerin 1 Ocak 2016  tarihten sonra borçlanma başvurusu yapmaları halinde yeni asgari ücret artışı nedeniyle yüzde 29 daha fazla para ödemek durumunda kalacaklarına dikkat çekti. 

20 bin lira fazladan ödemek istemeyen 1 Ocak’tan önce başvurması gerekiyor

Asgari ücretin artmasıyla yurtdışı borçlanmanın maliyetinin de artacağını söyleyen Sosyal Güvenlik Kurumu Uzmanları, bir gurbetçinin 7 yıllık bir borçlanmayı 31 Aralık 2015 tarihinde yapmasıyla, 1 Ocak 2016 tarihinde yapması arasında toplamda 9 bin liraya yaklaşan bir  fark çıkacağını belirtiyor. Yeni yılda oluşacak bu farkın, yurtdışında yaşayan bir vatandaşın ortalama 20 bin liraya yakın fazladan ödeme yapması anlamına geldiğini ifade eden uzmanlar yurtdışı emeklilik için başvuracak gurbetçileri 1 Ocaktan önce başvurmaları konusunda uyardı.  

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre yurtdışı borçlanma yöntemi ile emekli olan gurbetçi sayısının 470 bini aştığı ve gurbetçilerin Türkiye’ye de yaptığı  yıllık ödemenin ise 6 milyar lira düzeyinde olduğu belirtiliyor. 

Leave a comment

Your email address will not be published.