İzin dönemiyle birlikte Avrupa Birliği (AB) gümrüklerinde altın avı başlamış durumda. Türk toplumunun vazgeçilmez geleneklerinden biri olan altın bilezikler, gurbetçilerin başına bela olmaya devam ediyor.

Avrupa’ya geri dönüşlerde gümrük görevlilerinin gözleri Türk yolcularda. Başta Almanya olmak üzere Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir çok AB ülkesinde el konulan altın haberleri gelmeye başladı. Almanya Dusseldorf’da yaşanan son örnekte çantasından çıkan dört yüzük üzerine detaylı arama yapılan kadın gurbetçinin kollarındaki 14 bileziğe el konulmuştu. Dönüş yolunda yanında çoksayıda bilezik ve altın takı getiren gurbetçilerin gümrük kurallarına uymamaları halinde mağduriyetlerin artacağı düşünülüyor.

Altın bilezikler gümrük vergisine tabi

Bir çok gurbetçi, AB ülkelerine girişte altın ve değerli ziynet eşyalarının vergiye tabi olduğundan habersiz. Gümrük memurları tarafından farkedilen bileziklere ceza ve vergi ödemek durumunda kalınabiliyor. Altın bilezik ve ziynet eşyaları için getirilen sınırlar AB ülkelerinin gümrüklenin gümrüklerine göre değişebiliyor. Yolcuların yanında getirebileceği eşyaların toplam değeri ülkelere göre 300 euro ve 500 euro arasında sınırlar getirildiği ifade ediliyor.

Örneğin Almanya gümrüklerinde,  gurbetçilerin yanında getirdikleri bilezik ve diğer altınların toplam değeri üzerinden yüzde 2,5 ila yüzde 4 arasında gümrük ücreti alınıyor. Öte yandan el konulan altınlar için yüzde 19 ithalat vergisi eklenmekte.

“Çare, altını yaşadığınız ülkede almak”

Gurbetçiler için geleneksel tasarruf yöntemi ve kültürel bir değer olan altının genellikle düğün öncesi alındığına dikkat çeken yetkililer önemli uyarılarda bulunuyor. Altın fiyatlarının Türkiye ile AB ülkelerinde çok büyük farklılıklar sergilemediğine dikkat çeken yetkililer, gurbetçilerin altını yaşadıkları ülkeden almasının daha kazançlı olacağına dikkat çekiyor.

“Düğünde biriken altınları banka kasalarında bırakmak daha doğru”

Gurbetçilerin, Türkiye’de düğün öncesi aldığı altın ve ziynet eşyalarının  yaşadıkları ülkeye götürmek yerine kiralayacakları bir banka kasasında bırakmalarının daha uygun olacağı ifade ediliyor. Aksi taktirde çok sayıda bilezik ve ziynet eşyası ile AB gümrüklerine gelen gurbetçilerin ciddi mağduriyetler yaşayacağı ve yüksek maddi cezalar ödenmek zorunda kalacağı hatırlatılıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.