İzin döneminde Türkiye’ye girişlerde yaşanan uzun araç kuyrukları için için yetkililer yetkililer harekete geçti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği uygulama, her yıl Kapıkule ve diğer sınır kapılarında saatlerce beklemek zorunda kalan gurbetçilerin yüzünü güldürecek.

Bakanlığın internet sitesi üzerinden hizmete soktuğu “Ön Beyan Uygulaması” özel araçları ile yola çıkacak gurbetçilerin, seyahate başlamadan araçlarınının kayıt işlemlerini yapmalarına olanak sağlıyor.İzin döneminde binlerce aracın yola çıkmadan araçlarını sisteme kayıt ettirmeleri sayesinde, sınır kapılarında oluşan uzun kuyrukların azalması ve geçiş işlemlerinin daha hızlı yapılması hedefleniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet üzerinden uygulamaya soktuğu ‘Ön Beyan Uygulaması’ ile sınır kapılarında dakikalarca beklemeden özel hazırlanan peronlardan beklemeden geçiş yapılacak.

Sınır kapılarından geçişler 30 saniyeye düşecek

Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden faaliyete giren uygulama sayesinde sıla yoluna  çıkmadan yapılan kayıtlar sayesinde sınır kapılarındaki giriş çıkış işlemlerinin 30 saniyeye düşmesi bekleniyor. Yeni uygulama hakkında basına bilgi veren Edirne Valisi Vali Günay Özdemir, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının başlattığı proje sayesinde geçişlerin 6 dakikadan 30 saniyeye kadar düşeceğini söyledi. Edirne Valisi Günay Özdemir ‘Ön Beyan Uygulaması’ ile yurt dışından ülkeye giriş ve çıkış yapacakların sınır kapısına gelmeden bilgilerini internet üzerinden sisteme girebileceğini belirterek, “Bunu yaparlarsa sınır kapısında bekleme süresi çok daha azalacak. Onlar için Kapıkule’de ayrı peronlar açılacak. Onların 5-6 dakika süren işlem süresi 30 saniyeye kadar düşebilecek. Onun için bütün vatandaşlarımız bu sisteme cep telefonlarından bile girebiliyor. Bu uygulama bizim hizmet kalitemizi arttıracak’ ifadelerini kullandı.

Ön Beyan Nasıl Yapılacak? 

Yabancı plakalı taşıtlarıyla Türkiye’ye giriş yapmak isteyen şahıslar seyahatleri öncesinde taşıtlarına ilişkin bilgileri Bakanlığımıza ait https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyan adresinde yer alan mobil uyumlu “Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması” aracılığıyla sisteme girebileceklerdir.

Taşıt sahipleri, Türk gümrüğüne gelmeden veya gümrük işlemleri başlamadan önce, cep telefonu, bilgisayar veya tabletlerini kullanarak Türkiye’ye giriş yapmak istedikleri taşıta ve taşıt sahibine ilişkin bilgileri (ad, soyad, pasaport/kimlik no., doğum tarihi, adres, kişi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no., plaka no., şase no., marka, model, cins) sisteme kendileri girerek kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerdir. Daha önce sınır kapılarında gümrük memurları tarafından sisteme kaydı yapılan söz konusu bilgiler, taşıt sahipleri tarafından kapıya gelmeden girilmiş olacağından, bu bilgilerin gümrük memurunca kaydı sırasında yaşanan zaman kaybı önlenecek, böylelikle özellikle gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemize girişinin yoğun olduğu dönemlerde sınır kapılarındaki uzun kuyrukların önüne geçilebilecektir.

Gümrük memurları sadece kişiler tarafından daha önce sisteme girişi yapılan söz konusu bilgilerin doğruluğunu kontrol edecek, kişi ve taşıtın gerekli şartları sağladığının tespitini halinde giriş işlemlerini tamamlayacaklardır. Bu aşamada, ön beyanda bulunan kişilerin söz konusu bilgileri sisteme dikkatli ve doğru girmeleri, işlemlerin aksamadan hızlı bir şekilde yürüyebilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Ne Zaman Yapılacak?

Ön beyanda bulunan şahıslar tarafından sisteme kaydı yapılan bilgiler sistemde en fazla 15 gün süre ile saklanacaktır. Bu yüzden, Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten en erken 15 gün öncesinde ön beyanda bulunulması mümkündür. Bununla birlikte, gümrük işlemlerinin başlama anına kadar söz konusu bilgilerin sisteme girilmesi mümkün bulunmaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.