Avrupalı Türklerin sınır kapılarından anavatana girişleri devam ediyor. Yaz izni için anavatana giden Avrupalı Türkler, girişlerini genellikle Kapıkule’den yapıyor. Bu nedenle Kapıkule’de zaman zaman sınır yoğunluk oluşuyor.

Kapıkule’deki 12 giriş peronunda pasaport ve gümrük işlemleri 24 saat devam ediyor.

Ön beyan uygulamasını kullananlar ise kendileri için ayrılan iki peronda işlemlerini 30 saniyede yaptırarak giriş yapıyor. İzincilerin aynı anda gümrüğe girmesi, Kapıkule’de kuyruklara yol açıyor. Geçen cuma gününden bu yana Kapıkule’den 18 bin 618 araç ve 84 bin 480 yolcu geçiş yaptı.

Fransa’dan giden Ali Tansel, ailesiyle tatilini Yozgat’ta geçireceğini söyledi. 3-4 hafta Türkiye’de kalmayı düşündüklerini belirten Tansel, “Babam vefat etti, Yozgat’ta annemin yanına gideceğiz. Annemle gezeceğiz, akrabaları göreceğiz. Memleketimize giriş yaptık heyecanlıyız, mutluyuz. Bayrağımızı gördük. Kazasız belasız geldik çok şükür” dedi.

‘ÇOK UZUN YOLDAN GELDİK’

Hollanda’dan giden Nizamettin Taşay, çocukları ve eşiyle memleketi Kastamonu’da tatil yapacağını söyledi. Taşay, aracına yol boyunca Türk bayrağı astığını ve bununla da gurur duyduğunu belirtti.

Fransa’dan giden Melise Yılmaz , Türkiye’de bulunmaktan mutlu olduğunu kaydetti. Uzun yoldan geldiklerini belirten Yılmaz, “Utanmasam toprağı öpeceğim o derece özlemişim. Heyecanlıyız, mutluyuz. O kadar yolun yorgunluğu ülkemize giriş yapınca geçiyor” dedi.

Leave a comment

Your email address will not be published.