Son zamanlarda zor günler geçiren esnafın yurda dönmeye başlayan gurbetçilerle birlikte umudu arttı. Gurbetçilerin tamamen dönmesiyle piyasaların hareketlenmesi bekleniyor

Ülkede son birkaç yıldır yaşanan olumsuz gelişmelere bağlı olarak, ekonomide de çeşitli sıkıntılar baş gösterdi. Hükümet bu konuda küçük esnaf da dahil olmak üzere çeşitli destekler ve yapılandırma fırsatları sunarak, piyasadaki tedirginliği bir nebze de olsa azaltmaya çalıştı. Yapılan girişimler esnafta karşılık bulsa da, piyasalardaki bazı olumsuzluklar halen devam ediyor. Ancak özellikle küçük esnafların Konya’daki en büyük beklentisi olan yaz dönemine girilmesi de esnafın umudunu biraz artırmış durumda. Düğün sezonunun açılması ve yurt dışında yaşayan gurbetçilerin tatile girmesiyle yurda dönüş yapmaları ile birlikte umutlarını artıran esnaf, özellikle gurbetçileri bekliyor. Henüz gurbetçilerin çoğunluğunun dönmediği için henüz beklenen hareketlilik yaşanmazken, 2-3 hafta içerisinde dönüşlerin yoğunlaşmasına bağlı olarak piyasaların hareketleneceği öngörülüyor.

GURBETÇİ, HASAT VE DÜĞÜN SEZONU UMUDU

Konuyla ilgili bilgiler veren Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz, gurbetçi vatandaşların henüz bir kısmının yurda döndüğünün bilgisini verdi. 2-3 hafta içerisinde dönüşlerin artmasının beklendiğini ifade eden Karagöz; “Gurbetçi vatandaşlarımızın piyasayı hareketlendirmesini bekliyoruz”dedi. Ayrıca düğün sezonunun başlamasının ve yağışların etkisiyle bu yıl Ova’da çiftçinin hasat beklentisinin iyi olmasının da piyasayı az da olsa hareketlendirdiğini ifade eden Karagöz, bu hareketliliğin gurbetçilerle daha da artmasını beklediklerini dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ÇAĞRISI KARŞILIK BULDU

Konya Sarraflar Çarsısı esnaflarından Sarraf Fidan sahibi Mehmet Kuşdemir de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Şubat ayında gurbetçilere yaptığı çağrıyı hatırlattı. Erdoğan’ın“Düğününüzü, kınanızı, sünnetinizi memleketinizde yapın” çağrısının karşılık bulduğunu ifade eden Kuşdemir, şöyle devam etti; “Yurda dönen gurbetçilerimiz düğününü, alışverişini burada yapıyorlar. Bu nedenle çağrıyı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve bu çağrıya olumlu yanıt veren vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. 1 Temmuz itibari ile Kuzey Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız memlekete dönmeye başladı. 7 Temmuz’dan sonra ise okulların tatil olacağı diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçilerimizin de ülkeye giriş yapmalarını bekliyoruz.”

Leave a comment

Your email address will not be published.