Avrupalı Türkler sılayolunda en çok GPS’leri ile imtihan oluyor. Geçmiş yıllarda GPS’e güvenerek yola çıkanların bir çoğu kendini köy yollarında ya da  çıkmaz yollarda buldu. Bu yılda aynı olayların yaşanmaması için GPS’lerin mutlaka güncellenmeleri ve yeni yolların eklenmesi tavsiye ediliyor. Sıla yolunda GPS kullanacaklar için en akıllı çözüm ise akıllı telefonlar için geliştirilen GPS uygulamaları.

Sıla yoluna çıkacak binlerce Avrupalı Türkü bekleyen önemli bir sorunda, Küresel Yön Belirleme Sistemleri (GPS). Araçların orjinal donanımlarında bulunan ya da taşınabilir GPS’ler sıla yolundaki sürücüleri bazen çileden çıkarabiliyor. Sürücüler için büyük kolaylıklar sunan GPS’ler Bulgaristan ve Sırbistan’da sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Özellikle Bulgaristan’da devam eden yol çalışmaları ve eklenen yeni yolların GPS’lerde olamaması, sürücüleri tarla yollarına ya da çıkmaz yollara yönlendirebiliyor. Bu nedenle sıla yoluna çıkacak gurbetcilerin mutlaka GPS’lerini güncellemeleri gerektiği ve  yeni haritaların cihazlarına yüklenmeyi unutmamaları tavsiye ediliyor. Daha önce sıla yolunda GPS sorunu yaşayan gurbetciler, yola çıkacak sürücülerin yanlarında harita bulundurmalarını öneriyor.

“GPS’im Sırbinstan ve Bulgaristan’da çalışmadı”

Geçen yıl sıla yolunda yaşadığı deneyimi paylaşan Oğuz Akdemir Sırbistan ve Bulgaristan’da GPS’lerin çalışmadığına dikkat çekti. GPS’in zaman zaman istenmeyen sorunlar çıkarabileceğine değinen Akdemir, GPS’in birden sinyalinin kesildiğini ve uydu bağlantısının kaybolduğunu dile getirdi. Yola çıkacak gurbetcileri uyaran Akdemir, “Yola çıkmadan mutlaka ellerinde harita olmasında fayda var. Geçilecek şehirler ve yolların yazılı olduğu bir not mutlaka yanlarında olsun.” dedi. Daha önceden yolu bildiği halde tereddüte düştüğünü ifade eden Akdemir, “ Avrupa genelinde sorun yaşanmıyor. Ama Sırbıstan’ın Bulgaristan’a yakın bölümünde ve Bulgaristan’da ciddi sorunlar yaşadım. Sofya’da çalışan GPS’im Sofya’yı çıktığımda çalışmadı. Yanımda yedek GPS vardı onu da denememe rağmen uydu sinyali alamamdım.” şeklinde konuştu.

GPS’leri güncellemeden yola çıkmayın

GPS’lerin bir diğer problemi ise güncelleme sorunları. Eğer GPS’inizi yeni almamışsanız mutlaka güncelleme yaparak yeni yolların eklendiğinden emin olun.  Zira Bulgaristan yollarının büyük bölümü inşaat çalışmaları ve yapılan yeni yollar nedeni ile eski GPS’lerde sorunların yaşanmasına nenden oluyor. Geçmiş yıllarda sıla yolunda bir çok sürücünün Bulgaristan’da ana yoldan çıktığı ve kendilerini tarla yollarında bulduğuna ilişkin haberler basına yansımıştı. Gurbetcilerin bu yıl sıla yoluna çıkmadan mutlaka GPS’lere çok güvenmeyerek, yanlarında alternatif güzergah haritaları bulundurmaları öneriliyor.

Araçların orjinal GPS’leri sürücüleri caresiz bırakabilir

Araçların orjinal donanımında bulunan GPS’lerde de sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Şayet aracınız 2015 model değilse başta bulgaristan olmak üzere güzergah üzerinde yeni yapılan yollarda sorun yaşanması beklenen bir durum. Yeni eklenen yolların ve yol çalışmalarından kaynaklanan değişikliklerin GPS’te bulunmaması ya da eklenmemiş olaması sürücüleri çaresiz bırakabilir. Araç GPS’lerine güvenmeyenlerin yanlarında mutlaka güncellenmiş taşınabilir GPS bulundurmaları öneriliyor. Zira araçların orjinal donanımlarında bulunan GPS’lerin güncelleme bedelleri bir hayli pahalı. 100 ila 300 euro arasında değişen fiyatlar yerine  taşınabilir bir GPS cihazı almak daha karlı bir çözüm olarak kabul ediliyor. Sıla yolu güzergahının içinde olduğu taşınabilir bir GPS’in fiyatı 109 eurodan başlıyor.

GPS için en akıllı çözüm, akıllı telefonlar

Sıla yolunda yaşanabilecek GPS sorunları için en ideal çözümün akıllı telefonlar olduğu hemen hemen herkesin ortak kabulü. Zira akılı telefonlar için geliştirilmiş ücretli veya ücretsiz onlarca GPS uygulaması bulmak mümkün.  Akıllı telefonlara yüklenen son versiyon GPS’lerin diğer GPS’lere göre en büyük avantajı, ucuz ve daha kullanışlı olması. Günümüzde kullanılan akıllı telefonların büyük bölümünde gps alıcısı bulunuyor olması kullanıcıya büyük kolaylıklar sunuyor. Telefonun orjinal donanımında bulunan gps alıcısı ve orjinal yazılımında bulunan harita sistemleri sorunsuz çalışıyor. Akıllı telefonların diğer büyük avantajı ise aynı telefonda birden çok farkı harita ve GPS sistemlerini birarada kullanma olanağı sunması. Avrupalı Türkler arasında  Akıllı telefonlardaki GPS sistemlerinin internet bağlantısı gerektiği yönünde yanlış bir algı hakim. Akıllı telefon GPS sistemleri herhangi bir internet bağlantısı (3G/4G) bağlantısı gerektirmiyor. Akıllı telefonlardaki GPS uygulamalarını internet bağlantısı olmadan ücretsiz kullanabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.