Pazartesi gününden itibaren pizza, yoğurt, ünlü mamüller ve diğer hazır yemek ürünlerinin büyük bir bölümünde test aşamasında uygulanacak besin logosu uygulaması başladı.

Besin logosu test uygulaması kurayla belirlenen Fransa’daki en büyük 60 hipermarkette ilk kez Pazartesi günü tüketiciyle buluştu. Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Marsion Touraine, bu uygulamanın en önemli amaçlarından birinin, « tüketiciyi bilgilendirerek obezitenin önüne geçmek » öldüğünü belirtti.

Aynı ürün içinde sağlığa en uygununu belirlemeye yardımcı olmak için

İlk bakışta besin değerlerinin bulunduğu gıda logoları sağlığa uygunluk derecesini görmek açısından belirleyici bir özellik taşıyor. Elbette tüketiciye pizza yerine ıspanak yemesi tavsiye edilmiyor. Sadece aynı ürün kalemi içerisinde en sağlıklı ve besin kalitesi en yüksek olanını tüketiciye gösteriyor.
Logolar üzerinde renkli halde 5 kodlama rengi bulunuyor. Yeşil sağlığa en uygun olanken kırmızı renk ise çok yağlı, tuzlu, şekerli veya katkı maddesi olan ürünleri simgeliyor.
İkinci logo ise ürünün satılma oranını gösteriyor. Kırmızı çok agresif olduğu için renk sıralaması yeşilden mora doğru.

Diğer iki logo ise, ürünlerin her türlü besin detaylarını gösteren logolar. Beslenme uzmanı Angélique Houlbert, «hiç bir annenin tek tek bütün ürünlere bakıp hangisinin çocukları için daha iyi olduğu karşılaştıracak kadar zamanı yoktur » eleştirisinde bulunuyor.

Üretici şirketlerin baskısı altında bir çalışma

Bu test uygulaması için Fransa’da 1300 ürün üzerinde 2 milyon etiket basıldı.
Yüksek Sağlık Konseyi (HCSP) tarafından uygun ve etkin olduğu düşünülen araştırma sonuçları 2015’de Sağlık Bakanı’na sunulmuş ve test aşamasına geçilmesi konusunda adım atımıştı. Diğer yandan Fransa’nın dev gıda şirketleri bu uygulamayı « ürünle tüketiciyi korkutmak » olarak algılamış ve şiddetle karşı çıkmışlar, bunun yerine daha basit etiketler kullanmayı talep etmişlerdi.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.