Front National, Avrupa Parlementosu’nu dolandırmakla suçlanıyor

Fransız aşırı sağ parti Milli Cephe’nin(FN) Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) FN milletvekilleri için görevlendirilen asistanları partinin başka konumlarında kullandığı ortay açıktı.

Le Monde gazetesinin ortaya çıkardığı skandalda, partinin AP’deki 24 milletvekili için görevlendirilen 20 asistanı, partinin diğer birimlerinde görevlendirdiği aktarıldı. Asıl görev yeri olan Strasbourg’da bulunmayan asistanların AP’den maaşlarını almaya ise devam ettikleri iddia edildi.

Avrupa Parlamentosu’nda görevli 20 milletvekili asistanının bazılarının parti lideri Marine Le Pen’in en yakınında görevlendirildiği duyuruldu. 5 asistanın FN’in Onursal Başkanı Jean Marie Le Pen’in kabinesinde yer aldığı, bazı asistanların ise yine partinin Nanterre’deki genel merkezinde çalıştığı kaydedildi. Ortaya çıkan skandalın AP’ye zararının ise 7,5 milyon Euro olduğu belirtiliyor.

Skandalın medyada yer almasının ardından Avrupa Parlamentosu da harekete geçti. AP Başkanı Martin Schulz, Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Ofisi’ne (OLAF) skandalı inceleme talimatı verdi. Ayrıca Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira’nın da bilgilendirildiği belirtildi. Konuyla ilgili Fransız mali savcıllığın da soruşturma başlatabileceği belirtiliyor. Martin Schulz’un takındığı tavır FN de ise tepkiyle karşılandı. Milli Cephe Partisi Vaucluse Milletvekili Marion Marechal-Le Pen, Schulz’un, Fransa’da 22 Mart’da yapılacak kantonal seçimlerinin hemen öncesinde takındığı tutumu siyasi olmakla nitelendirdi. Martin Schulz’u AP seçimleri öncesi FN’e karşı lobi faliyeti yürütmekle eleştirdi. Parti lideri Marine Le Pen’in aynı zamanda da yiyeni olan Marion Marechal-Le Pen, AP Başkanı’nın, Fransız elitleri aşırı sağ partiye karşı seferber olmaya çağıran Fransa Başbakanı Manuel Valls ile aynı tavrı takındığını söyledi.

2013 yılında da FN lideri Marine Le Pen’in ismi yine AP’nin ödediği maaş ile gündeme gelmişti. O dönem, Marine Le Pen’in Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekilliği görevi için eşi Louis Alliot’u asistan olarak aldığı ortaya çımış, bu karar tepkiyle karşılanmıştı.

Leave a comment

Your email address will not be published.