RTL radyo kanalında bu sabah yayınlanan bir anket sonucuna göre, ısınma türü ne olursa olsun Fransızların % 75’i kışın üşüdüklerini belirttiyor

OpinionWay şirketinin yaptığı araştırmaya göre vatandaşlar yalıtım yada ısınma sorunun kış geldiği zaman asıl sorunları olduğunu söylediler.

Araştırmada dikkat çeken başka bir detay ise, bayanların % 82’si erkeklerin % 66’sı « evet üşüyorum » derken, 60 yaş üzerindekilerin 35 yaşındakilere göre soğuğu daha az hissettiklerini ortaya koyuyor.

Yine araştırmaya göre Fransızların bütçelerinin % 14’ünü ısınmaya ayırdığı ve nüfusun % 32’sinin bu orandan da fazla ısınma bütçesi harcadığını ortaya çıkarıyor.

 

Isınma sorununun en büyük kaynağı yalıtım

Araştırma şirketinin yöneticisi Thibaut de Robien, « Ne kadar para harcarsanız harcayın ne kadar evinizi ısıtmaya çalışırsanız çalışın eğer yalıtım problemi varsa, elde ettiğiniz ısı evin dışını ısıtacak ve siz de cebinizden çıkan paradan olacaksınız » şeklinde sorunu özetliyor. Bunun yanı sıra, Fransızların sadece % 17’si aynı ankette « evimi ısıtmak için gerekli harcamayı yapabilirm » cevabını veriyor. Bu oranın düşük olması, enerji fiyatlarının sürekli yükselmesi karşısında vatandaşın boşuna harcama yapacağını düşünmesinden kaynaklanıyor.

Yetkililere göre, Fransa 2. Dünya savaşı sonrası yoğun nükleer santral programından sonra çoğu lojmanlarda konvektör radyatör kullanımını yayarak, santrallerden üretilen fazla elektiriği iç piyasada tüketmeye çalışmıştı. Ama yıllar sonra yapılan termik araştırmalarda evlerin ısınmadığı anlaşılmıştı. Almanya ve Danimarka gibi ülkelerde ise elektrikli radyatör kesinlikle kullanılmıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.