Fransa Senatör Nathalie Goulet, BM Güvenlik Konseyi’nin AGİT Minsk Grubu eş başkanlarıyla birlikte, Dağlık Karabağ sorununu görüşmek için acil toplanması gerektiğini belirtti.

Dağlık Karabağ savaşının dondurulmadığını ifade eden Goulet, “Bu nedenle artık Ermenistan’a karşı yaptırımlar getirilmeli. Bunun yanında, Azerbaycan BM Güvenlik Konseyi’ni mevcut durumun görüşülmesi için AGİT Minsk Grubu eş başkanlarıyla birlikte acil toplanmaya çağırmalı” diye konuştu.

Ermenistan ordusunun dünkü saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Fransız politikacı, sorunun çözümü için gereken tüm çabayı harcayacağını söyledi.

‘BİR ÜLKE, TOPRAKLARININ YÜZDE 20’SİNİN İŞGALİNE NE KADAR TAHAMMÜL EDEBİLİR?’

Uluslararası toplumun Dağlık Karabağ sorununu çözmek için cesaret ve iradeye sahip olmamasının bir kez daha Azerbaycanlı sivillerin kanının akmasına sebep olduğunu kaydeden Goulet, çatışmanın uzun yıllardır çözüme kavuşturulmaması nedeniyle öfkeli olduğunu dile getirerek, “Bir ülke, topraklarının yüzde 20’sinin yasadışı işgaline daha ne kadar tahammül edebilir? Daha ne kadar insan ölecek?” dedi.

Ermenistan ordusunun Dağlık Karabağ’ın Fuzuli ilçesindeki Alhanlı köyüne topçu saldırısında 50 yaşındaki Sahibe Guliyeva ve 18 aylık torunu Zehra Guliyeva hayatını kaybetmişti.

Leave a comment

Your email address will not be published.