Fransız polisi Danıştay kararını beklemeden göçmen kampını boşalttı

Calais’de bulunan göçmen kampı polis zoruyla boşaltılıyor. Perşembe günü Lille Mahkemesi’nin kampın boşaltılmasına yeşil ışık yakan kararından sonra Franız polisi bu sabah kampın boşaltılmasına başladı.

Yüzden fazla polis ekibiyle gerçekleştirilen müdahalede, polis kampın güneyindeki barakalarda yaşayan göçmenleri zor kullanacakları tehdidiyle uzaklaştırdı. Bu arada boşaltma işlemi sırasında en az 2 kişinin de gözaltına alındığı kaydedildi.

Polis Danıştay kararını beklemedi

Göçmen dernekleri, Lille Mahkemesi’nin kararını cuma günü Danıştay’a taşımıştı. Ancak Fransız polisi, Danıştay’a 10 dernek tarafından yapılan başvurunun sonucunu beklemeden bu sabah kampın boşaltılması için harekete geçti. Pas-de-Calais Valisi Fabienne Buccio de tahliyeyi savunarak kampın kapasitesinin 800-bin kişi olduğunu ancak şu an kampta bulunan göçmen sayısının 3 bine yaklaştığını söyledi. Göçmen dernekleri ise kampta yaşayanlara kalacak bir yer gösterilmeden tahliyenin başladığına dikkat çekiyor. Fransız yetkililer de daha önce yaptıkları açıklamada mahkemenin boşaltma kararının hemen uygulanmayacağını, kampta yaşayanların Fransa’daki diğer sığınmacı kamplarına geçmeye ikna olmalarının bekleneceğini söylemişti.

Calais’de ‘vahşi orman’ olarak adlandırılan kampta Suriye, Irak, Afganistan ve Eritre’den gelip İngiltere’ye geçmek isteyen göçmenler bulunuyor. Kampın boşaltılması daha önce de gündeme gelmiş, ancak göçmen derneklerinin itirazları sonrası tahliye işlemleri ertelenmişti

Leave a comment

Your email address will not be published.