Çalışma Bakanı Myriam El Khomri ve Ekonomi Bakanı Michael Sapin, Ris Orangis’de Türk partronlara ait BMC şirketininde incelemelerde bulundular.

Kaçak işçilerin yoğun olarak çalıştığı Fransa’da, illegal yöntemlerin önüne geçmeyi  hedefleyen  Myriam El Khomri ve Ekonomi Bakanı Michael Sapin inşaat sektörü başta olmak üzere bir çok sektörde kapsamlı bir araştırma başlattı.

Fransız Bakanlar, millet meclisinde 9 Mart tarihinde görüşülecek yeni çalışma yasa tasarısı öncesi Fransalı Türk patronlara ait BMC şantiyesini ziyaret etti. Fransız Bakanlar, başkent Paris’in banliyösü Ris Orangis’teki şantiyeyi gezerek incelemelerde bulundu. Fransız iki bakana çok sayıda gazeteci eşlik etti.

Muhammed Yalçın ile Muhtar Yalçın kardeşlere ait olan BMC firması tarafından yapımı devam eden şantiyenin, Ekonomi ve Çalışma Bakanlığı’na, Bölge Valisi ile Ris Orangis Belediye Başkanı tarafından  önerildiği belirtiliyor.

Yalçın kardeşlerin şirketi yerel makamlar tarafından örnek gösteriliyor

Elazığlı’dan Fransa’ya göç ederek  inşaat sektöründe  büyük başarılara imza atan Yalçın kardeşlerin kurduğu BMC şirketi, bugüne kadar hiç kaçak işçi çalıştırmaması ve aldığı ihaleleri zamanında teslim etmesi nedeniyle bölge makamları tarafından örnek gösteriliyor.

Türk inşaat şirketinin yapılan bütün rutin kontrollerde temiz raporu almasının, Fransız Bakanlara örnek firma olarak önerilmesinde büyük  katkısı olduğu ifade ediliyor. İşçiler için özel olarak hazırlanan BTP kartlarının tanıtıldığı toplantı için  Fransız iki bakanın Türk inşşat şirketini tercih ettiği açıklandı.

Türk -şantiyesi

El Khomri’nin çalışma tasarısı tepkilere neden oldu

Fransa’da gündem, Çalışma Bakanı Myrem El Khomri’nin sunmuş olduğu yeni çalışma yasa tasarısı. İşçilerin şartlarını kıstılayan yeni yasa tasarısına Fransa genelinde tepkiler çığ gibi büyüyor. Çalışma saatlerinin artması, sözleşmelerdeki kural değişiklilkeri, şirketlerin daha kolay işçi albilmesi ve inşaat sektöründe kaçak işçi çalıştırmaya engellemek amacı güden yeni yasanın aynı zamanda yeni işçi alan firmalara işçi başına bin Euro gibi bir yardım öngörüyor.

Yeni çalışma yasa tasarısıyla birlikte inşaat sektöründe çalışan işçiler için özel hazırlanmış BTP adı verilen mesai kartları sayesinde, kaçak işçi çalıştırılmasının önleneceği belirtiliyor. Yeni yasanın kabul edilmesi halinde faliyete girecek BTP kartları sayesinde, işçilerin uzun süre çalıştırılmasının engellenmesi amaçlanıyor.

El Khomri’nin hazırlamış olduğu yasa tasarısı aynı zamanda çalışanların, sigorta, hastalık, izin günleri ve emeklilik gibi primlerinin işveren tarafından eksiksiz yatırılması amacını da güdülüyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.