Terör olayları nedeniyle Fransa’da kabul edilen « yüz tanıma » sistemine ait uygulamadan dolayı ilk kez Devlet, hukuk karşısında « ağır hata »’dan dolayı mahkum oldu. Dava Yargıtay’da görülmeye devam ediyor.

Yüz tanıma sistemini hukuka taşıyan olay ilk kez 2013 yılında patlak verdi. 13 kadar Afrika ve Mağrıp kökenli, kolluk kuvvetlerinin kendileriyle senli-benli konuşmaları, aşağılama ve sözlü tacize maruz kaldıklarını iddia ederek Devlet alayhinde dava açtılar. İlk duruşmada sonuç elde edemeyen müştekiler, İnsan Hakları savunucusu derneklerin araya girmesiyle davayı temyize götürdüler. 2015 Haziran ayında görülen duruşmada mahkeme 13 kişiden 5 kişiye 1500 euroluk tazminat ödenmesine hükmetti.

Mahkeme kararında, kolluk kuvvetlerinin « müştekilerin renk ve ırkı görünümleri dolayı » ayrımcılığa tabii tutuldukları kanısına vardığını ve devletin yaptığı savunmanın bunun için yeterli olmadığı » belirtildi. Davaya müdahil olan İnsan Hakları dernekleri Open Society Justice Initiative ve Stop le contrôle au faciès ve müşteki avukatları, hukuk devletinin gereği olarak ayrımcılığa sebep olabilecek bu kanundan vazgeçilmesini istiyor.

2009’da yapılan bir araştırmaya göre Afrika ve Mağrıpliler beyazlara göre 8 kez daha fazla kontrole maruz kalıyorlar.

Leave a comment

Your email address will not be published.