France 2 gazetecisi 10 dakikada matematik öğretmeni olabildi

Matematikten anlamıyor, hiç bir pedagojik formasyonu yok, CV’si gerçek değil buna rağmen matematik öğretmeni olarak işe alınıyor. Sadece 10 dakika süren ve gizli kameraya alınan iş görüşmesi, Fransız milli eğitim sisteminin öğretmen seçme konusunda ne kadar özensiz davrandığını gösteriyor.

Fransa Devlet televizyonu France 2 muhabirlerinden Paul Lefourche, ‘Envoyé Spéciale’ programı için sözleşmeli öğretmen alımını ve yaşanan aksaklıkları gündeme taşırlar. Gönderdiği gerçek olmayan 12 CV’den 2 tanesi biri Fransızca diğeri Matematik öğretmeni olarak kabul edilir ve iş görüşmesine çağrılır.

Daha sonra kendisinin de France Info kanalına verdiği demeçteki gibi, ne öğretmen profili var ne de bilgisi. « Beni galiba seçmek zorunda kaldı ya başka seçeneği yoktu ya da başka bir adayla daha uğraşmak istemedi, çünkü yeterli bilgimin olmadığını o da gördü » diye özetliyor durumu gazeteci.

11 dakikalık bir iş görüşmesi

Yine gazetecinin anlattığına göre, hazırladığı dosya baştan sona yalan. Çünkü Cv’sinde belirttiği gibi bir diplamaya sahip değil. Buna rağmen istihdamı yapan görevli bunlara bakmıyor bile.

« Görüşme sadece 11 dakika sürdü. Soruların hepsine hemen hemen yanlış cevap verdim galiba sadece pisagor teorisini doğru cevapladım ama ondan da emin değilim. » diyor. Buna rağmen gazeteci ise alınmayı başarıyor ve bir sınıfta ortaokul öğrencileriyle başbaşa kalıyor. « Ne yapacağımı bilmiyordum, öğrencilere ne anlattığımı bile bilmiyordum » şeklinde konuşuyor.

Programın amacı, son yıllarda Fransa Milli Eğitim bakanlığında yaşanan sözleşmeli öğretmen alımları. Bu ise alımlarda hiç bir kritere uyulmadığı gibi adayın diplomalarının gerçekliği de çoğu kez araştırılmıyor.

Program eğitimde yaşanan bu aksaklığa dikkat çekmek için hazırlanmış.

 

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published.