“Fransa’ya Türk Göçünün 50. Yılı” etkinlikleri 2016 yılında da devam ediyor. 10. Paris Belediyesi, Fransız- Türk Komitesi’nin düzenlediği etkinlikte,  “Türk Kadınlarının Sözü” belgeseli ve “Fransa’ya Türk Göçünün 50. Yılı” konulu konferans düzenlendi. 

Farklı Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) ve belediyelerin düzenlediği Fransa’ya, Türk göçünün 50. yıl dönümü etkinlikleri 2016 yılında da sürüyor. 10. Paris Belediyesi Fransız- Türk Komitesi, göçmen Türkleri anlatan kısa film gösterimi ve konferans düzenledi. Çekimlerini Esra Yüksel ve Chiristian Corbe’nin yaptığı “Türk Kadınları Anlatıyor” belgeseli davetlilerin büyük beğenisini topladı. Melike Apaydın ve Ecemnur Demirhan’ın imzalarını taşıyan belgeselde yer alan hayat hikayelerinin tamamı Montargis bölgesinde yaşayan Türk kadınlarına ait.

Paris Başkonsolosluğu’nu temsilen Konsolos Müslüm Aygün’ün de katıldığı etkinliğin ikinci bölümünde Fransa’ya Türk göçünü konu alan konferans düzenlendi. Konferansa, Elele Derneği Kurucusu Gaye Petek, Paris Descartes Üniversitesi Sosyoloji-Demografi Profesörü Cesile Lefevre ve Emile Durkheim Merkezi Araştırma Görevlisi Maitena Armagnague konuşmacı olarak katıldı. Türk toplumunun göçle birlikte Fransa’daki yaşamı hakkında geniş bir analizin yeraldığı konferansta, Fransa İstatistik Kurumu ve Ulusal Demografik Araştırmalar Enstitüsü verileri paylaşıldı. Türklerin Fransa’daki diğer göçmen topluluklarla olan mukayesesinin ve Türk toplumunun sosylojik konumunun bilimsel veriler ile anlatıldığı konferans, çoğunluğu Fransızlardan oluşan davetliler tarafından ilgiyle takip edildi.

Fransa’ya göçünün 50. Yılı, Montargis Türkleri üzerinden anlatılıyor

Fransa’da yaşayan Türk toplumunun göç serüveni, bütün Fransa’ya Montargis bölgesinde yaşayan Türk toplumu üzerinden anlatılıyor. Fransa genelinde belediye sınırları içerisinde en kalabalık Türk nüfusunu barındıran Chalette Sur Loing Belediyesi’nde beş binin üzerinde Türk ailenin yaşadığı ifade ediliyor. Yine aynı şehirde yaşıyan genç kız öğrenciler tarafından hazırlanan “Türk Kadınları Anlatıyor”  belgeseli bir çok şehirde gösterilmeye devam edecek zengin bir içeriğe sahip. Belgeselde göçle birlikte başlayan  ikinci hayatlarını, acılarını ve mutluluklarını paylaşan kadınların tamamı Chalette Sur Loing’da yaşıyor. Bütün göç hihayelerini içtenlikle kamera karşısında anlatan kadınlar, hüzün ve mutluluğu birarada yaşadıkları 50 yılı, izleyenlerden yoğun alkış aldı.

Leave a comment

Your email address will not be published.