Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu üçüncü kez kapılarını iftar için açtı. Başkonsolos Muriel Domenach davetlilere yaptığı konşmada “İslam, Fransa’nın ikinci dinidir” dedi.

istanbul-konsoloslugu

Fransa’nın İstabul Başkonsolosluğu kapılarını iftar için açtı. Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen iftar davetine çok sayıda davetli katılırken İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, davetlileri kapıda karşıladı. Fransız Sarayı’nın bahçesinde verilen yemeğe, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Sultan 5’inci Murad’ın torunu Kenize Murad ve Demet Sabancı Çetindoğan katıldı.

iftar-daveti

“İslam, Fransa’nın ikinci dinidir.”

İftar yemeğine ev sahipliği yapan Domenach, davetlilere yaptığı konuşmada İsatabul Vezneciler’de yaşanan terör saldırısına değindi. Kanlı saldırının ardından kapılarını kültürel bir etkinlik için açtıklarını dile getiren Domenach, “Ramazan dolayısıyla Fransız Sarayı’nda yaşanan bu kardeşlik anından kıvanç duyuyorum. Ülkelerimizin, her nereden gelirse gelsin kınadığımız terörizm tarafından hedef alındığı bu zamanda, bu kardeşlik anı önemlidir. Bu Ramazan gecesi vesilesiyle, İslam diniyle tam bir uyum içinde olan Fransız laikliğinin mesajını iletmek istiyorum. İslam,  Fransa’nın ikinci dinidir” ifadelerini kullandı.

istanbul-baskonsolosu

Leave a comment

Your email address will not be published.