Fransa’da yaklaşık 8 bin kişinin yaşadığı, “orman” olarak adlandırılan Calais’deki mülteci kampının boşaltılma işlemi bugün başladı. Bir grup mültecinin yerleştirilmesi beklenen Puy-de-Dôme kampı ise ateşe verildi.
Fransa’dan İngiltere’ye geçmek isteyenlerin beklediği Calais Kampı boşaltılıyor. Kampta kalanların, Fransa’daki diğer mülteci merkezlerine taşınması için 60’dan fazla otobüs ile bugün başlatılan boşaltma işlemleri devam ediyor.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve kampın boşaltılmasının sakin şekilde devam ettiğini söyledi. Gece saatlerinde güvenlik güçleriyle bir mülteci grup arasında yaşanan çatışmaların ise sabah saatlerinde sona erdiği ifade edildi. Kamptan ayrılan otobüslerin sayısının da 12’yi bulduğu aktarıldı. Kampan gönderilen mültecilerin bir kısmının yerleştirilmesi beklenen Loubeyrat’daki mülteci kampı ise dün gece kimliği belirsiz kişiler tarafından ateşe verildi. Henüz mültecilerin yerleştirilmediği kamptaki yangın itfaiyenin erken müdahalesiyle söndürüldü.
Avrupa Birliği mülteci anlaşması kapsamında göçmenler sadece ayak bastıkları topraklara sığınma talebinde bulunabiliyor. Calais’de kalan göçmenlerin önemli bir kısmı İngiltere’ye geçmek istiyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.