Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine 19 gün kala toplam 11 aday televizyondaki bir tartışma programına çıkarak görüşlerini bildirdi.

Anketlerde yarışın en favori ismi olarak gösterilen Emmanuel Macron, en güçlü rakibi Marine Le Pen’i eleştiri yağmuruna tutarak dört saat süren program boyunca iyi bir performans sergiledi. Araştırmalar Macron’un programdaki ikinci en inandırıcı aday olduğunu gösterdi.

Philippe Poutou: “Ulusal Cephe’nin, yeni gelecek olan sistemin eski sistemi kızdırmaması gerektiğini söylemesinden daha kötü bir şey olamaz. Polis aradığı zaman, biz işçiler hemen gideriz çünkü işçilerin dokunulmazlığı yok. Siz şanslısınız çünkü sistem sizi koruyor.”

Marine Le Pen: “50 yıl önceki eski hikayeleri anlatan biri, kendisini yeni biriymiş gibi tanıtmayı bıraksın.”

Macron: “Bayan Le Pen bunu söylediğim için üzgünüm. Ancak 40 yıldır duyduğumuz ve babanızın anlattığı hikayeleri lütfen bir kenara bırakın.”

Le Pen: “Fransızlar geleneklerine bağlıdır ve bunu korumak isterler.”

Jean Luc Melenchon: “Hayır bu doğru değil. Fransızların yüzde 60’ı herhangi bir dine inanmıyor. Hikayelerinizi ve uydurduğunuz masalları dinlemek zorunda değiliz. Yaşam tarzınızı bize empoze etmeyin. Bu bize ait bir şey değil.”

Macron ve Marine Le Pen’in ilk turda en fazla oyu alarak 7 Mayıs’taki ikinci tura kalması bekleniyor. Fransa’daki kararsız seçmenlerin oylarının seçimleri ne yönde etkileyeceği ise şimdilik merak konusu…

Leave a comment

Your email address will not be published.