Fransalı Türklerin nüfusunu açıklıyoruz! Resmi rakamlara göre 611 bin 515

Konsolosluk kayıtlarına göre Fransa’da yaşayan Türklerin sayısı 611 bin 515’i buldu. Son dönemde ciddi bir nüfus artışının yaşandığına dikkat çeken Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Avrupa’da, Almanya’dan sonra en çok Türk nüfusun yaşadığı ülkenin Fransa olduğunu belirtti.

Fransa’da yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı 611 bin 515

Konsolosluk kayıtlarına göre, Fransa’da yaşayan Türklerin sayısı 611 bin 515’e olduğu açıklandı. Aralık 2013’te 35 bin kişilik bir artışın gerçekleştiği ifade ediliyor. Aralık 2010 senesinde T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müşavirliği’nin hesaplamalarına göre Fransa’da yaşayan Türk nüfusu  553 bin 973 olarak belirlenmişti. 2013 senesine gelindiğinde 57 bin 542’lik bir atışın yaşandığı ve de Fransa’da yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı 611 bin 515 olduğu öğrenildi. Nüfus artışının nedenleri arasında aile birleşimleri çerçevesinde Fransa’ya gelenler, yeni doğanlar ve yaklaşan Türkiye seçimleri için yurt dışında oy kullanmak için yaptırılan adres bildirim kayıtları gösteriliyor.

Resmi adres bildirimleri, Fransa’da yaşayan Türk sayısına netlik kazandırıyor

Yurt dışında oy kullanmaya yönelik yasal düzenlemenin ardından konsolosluk ve dış temsilciliklerde oy kullanmanın önü açılmış oldu. Yeni düzenleme çerçevesinde seçimlerde oy kullanmak isteyen vatandaşların bulundukları ülkelerin konsolosluklarında yurt dışı seçmen listesine kayıt olmaları ve resmi adres bildiriminde bulunmaları gerekiyor. Fransa’daki bütün konsolosluklarda, Mart 2013 tarihinden itibaren vatandaşlardan resmi adres bildiriminde bulunmaları isteniyor. Yapılan resmi adres bildirimleri sayesinde  Fransa’da yaşayan kayıtlı Türk sayısının resmi makamlar tarafından güncellendiği ifade ediliyor. Güncellenen yeni rakamlara göre Marsilya Başkonsoloğu görev bölgesinde kayıtlı Türk nüfus sayısı 61 bin 714, Lyon Başkonsoloğu görev bölgesinde 129 bin 62, Strasbourg Başkonsolosluğu görev bölgesinde 134 bin 139 ve  Paris Başkonsolosluğu görev bölgesinde ise  bölgesinde ise bu rakam 269 bin 90  olarak açıklandı.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.