Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde yurtdışında oy kullanacaklar için seçim takvimi açıklandı. Yurdışında yaşayan ve seçme hakkı bulunan Türk vatandaşları bulundukları ülkelerde milletvekili seçimleri için oy kullanabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) aldığı kararla 7 Haziran’da gerçekleşecek genel seçiminde aralarında Fransa’nın da bulunduğu 54 ülkede109 temsilcilikte oy kullanılacağını açıkladı. YSK’nın kararında yurt dışında oy kullanma işlemi 8 Mayıs’ta başlayacağı ve 31 Mayıs’ta sona ereceği belirtiliyor. YSK,  24 gün sürecek oy verme işleminde seçmenler için randevu sisteminin kaldırıldığı ve vatandaşların istedikleri günün 10.00 ile 19.00 saatleri arasında oy kullanabilecekleri duyurdu.

Yurtdışında oy kullanacakların Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlarını yaptırmalarının zorunlu olduğu uyarısının bulunan kararda, seçmen kütüğüne kayıtlı olmayanların oy kullanamayacağı belirtiliyor. YSK, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt için son tarihi 27 Mart olarak açıkladı. Buna göre oy kullanmak isteyen Türk vatandaşları 27 Mart’a kadar adres beyanında bulunmak zorunda. Bunun için konsolosluklara bizzat başvurulması ya da YSK’nın internet sitesinden adres beyan formunun doldurulması isteniyor.

Seçmen kaydınızı sorgulamayı unutmayın

YSK’nın açıkladığı seçim takvimine göre gümrük kapıları ve yurtdışı temsilciliklerinde gerçekleşecek oy kullanma işlemleri hakkında başkonsolosluklar vatandaşları bilgilendirmeye başladı. Konsolosluklar, yayınladıkları bilgi notları ve derneklere gönderilen mektuplarda vatandaşlardan yurtdışı seçmen kayıtlarını kontrol etmelerini öneriyor. Oy kullanabilmek için mutlaka Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olunması gerektiğinin hatırlatıldığı bilgi notunda vatandaşların izleyeceği yol hakkında bilgi veriliyor.

Bu doğrultuda 27 Mart tarihinden önce vatandaşların YSK’nın internet sitesinden (www.ysk.gov.tr) Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadığını kontrol etmesi mümkün. Kontrol sonrası Yurdışı Seçmen Kütüğü’ne kaydı bulunmayan vatandaşların başkonsolosluklara şahsen ya da posta yolu ile başvurarak adres beyanında bulunması gerekiyor.

Oy verme işlemi 8 Mayıs’ta başlıyor

Haziran ayında yapılacak milletvekili seçimleri için ilk oy kullanma işlemi 8 Mayıs’ta başlayacak.  2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk defa yurt dışındaki vatandaşların oy kullandığını ve randevu sisteminin 4 günle sınırlandırıldığını hatırlatan yetkililer, bu defa randevu sisteminin kalktığını ve oy kullanılacak sandık sayısının da arttırıldığını dile getiriyor. Bu kapsamda 2015 Milletvekili seçimlerinde  8 Mayıs’tan itibaren 1 ay boyunca oy kullanabilecekler. Yeni düzenlemeler sayesinde yurt dışındaki vatandaşların seçimlere katılımının artacağı düşünüyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.