Paris’te sabah saatlerinde yapılan terör operasyonunda, saldırı yapabilecekleri gerekçesi ile Yousesef E. ve kız arkadaşı ile birlikte Aytaç, ve Ercan B. isimlerinde iki Türk kardeş olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı.

Le Monde’un yayınladığı haberde, güvenlik birimlerinin yaptığı operasyonda herhangi bir silaha rastlanmadığı ifade ediliyor.  Paris Terörle Mücadele Savcısı, Çarşamba sabah saatlerinde tutuklanan 3 erkek ve bir kadının şüphleinin radikal İslami gruplara üye olduğu açıklamasını yaptı.  Tutuklananlardan Youssef E.’nin 2012 yılında Suriye’ye gitmek istediği ve polis kayıtlarında sabıkasının olduğu belirtiliyor. Ayrıca 2104 yılında çıkarıldığı mahkeme tarafından 5 yıl hapis cezasına çarptırılanveYoussef, olağanüstü hal kapsamında Şubat ayından beri ev hapsinde tutuluyordu.

Türk asıllı iki kardeş de şüpheliler arasında

Youssef E. ve kız arkadaşının yanı sıra operasyonda tutklananların arasında Türk asıllı iki kardeş de bulunuyor. İsimleri Aytaç B. ve Ercan B. olarak açıklanan şüphelilerin tutuklulukları halen sürüyor. 17 Şubat’da ön soruşturma açılan şüphelilerin gözaltı sürelerinin 96 saate kadar uzatılabileceği ifade ediliyor.

Fransa’da 3 ayda 74 kişi terör şüphesiyle tutuklandı

İçişleri Bakanı Beranard Cazeneuve 2016 yılbaşından günümüze kadar 74 kişinin terör örgütleri ile bağlantılı oldukları şüphesiyle tutuklandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı François Hollande ise Fransa’ya karşı terör tehditi seviyesinin hala çok yüksek olduğunu uyarısında bulundu.

Leave a comment

Your email address will not be published.