Fransa’da yaşayan Türkler, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’da sergilediği katliyam ve baskı politikalarına tepki gösterdi. Çin’in Sincan bölgesinde yaşanan insanlık dramını protesto eden gurup, “Hepimiz Uyguruz!”, “Türkistan buradayız”, ”Yaşasın Doğu Türkistan” sloganları attı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Doğu Türkistan’da sergilediği katliyamlar dünyayı ayağa kaldırmaya devam ediyor. Türkiye ve bir çok Avrupa başkentinde düzenlenen gösterilere Paris’te eklendi.  Fransa’da yaşayan Türkler Doğu Türkistan’da yaşanan katliyanlara sesis kalmayarak, Paris ve Lyon’da proteto gösterileri düzenledi.

Fransa’nın başkenti Paris’te de Gökbayrak ve Türk bayrakları taşıyan gurup pankartlar açarak, Cin Halk Cumhuriyeti’ni protesto etti.  Objektif 21 Derneği’nin öncülüğünde bir araya gelen göstericiler Çin Halk Cumhuriyeti’nin yakınlarında bulunan Alma Meydanı’nda ‘Uygur Türkleri’ne Destek’ eylemi düzenledi. Çin’in Sincan bölgesinde zulüm gören Uygur Türklerine destek amacıyla bir araya gelen Türkler, basın açıklaması yaptı.

“Doğu Türkistan Paris’ten nefes bekliyor”

Çin Elçiliği’ne yaklaşmalarına izin verilmeyen göstericiler, “Hepimiz Uyguruz!”, “Türkistan buradayız”, ”Yaşasın Doğu Türkistan” sloganları attı. Türk Menfaatlerini Koruma Plaformu Objektif 21 Başkanı Tahsin Tek yaptığı açıklamada, ”Doğu Türkistan, Paris’ten nefes bekliyor. Burada her biriniz binlerce Uygur’u temsil ediyorsunuz. Hepiniz burada Çin’in zulmüne haykırışı temsil ediyorsunuz. Çin’in yaptığı asimilasyonu ve baskıları kabul etmiyoruz. Sincan Çin dilinde ‘İşgal’ demek. Bizler de Sincan diyoruz” dedi.

“Fransız ve Avrupa kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştık.”

Son yıllarda Doğu Türkistan’da sistemli katliyamların, fişlemelerin ve toplumsal linç olaylarının arttığına dikkat çeken Julien Yurdakul, “ Hukuksuz tutuklamalar, inanılmaz sansür ve manipülasyon vakalarıyla karşı karşıyayız. İşte bizde bu insanlık dramına Fransız ve Avrupa kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştık. Başarılı olduğumuza da inanıyorum.” şeklinde konuştu. 

Türkçe ve Fransızca açıklamaların ardından İstiklal Marşı ve Doğu Türkistan için dualar okundu. Paris’te Uygur Türkleri için yapılan protesto eylemi olaysız son buldu.

Leave a comment

Your email address will not be published.