İkinci sandık deneyimini yaşayan Fransalı Türkler, milletvekili seçimlerine de beklenen ilgiyi göstermedi. Yaklaşık 300 bin yurdışı seçmenin yaşadığı Fransa’da sandığa gidenlerin oranı yüzde 31.50 olarak açıklandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde randevu sistemi ile büyük tepki toplayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Milletvekili seçimlerine de kayıt hataları ile damgasını vurdu. Sandığa giden bir çok seçmen kayıtları farklı ülkelerde çıktığı için oy kullanamadı. 

7 Haziran Milletvekili seçimleri için yurtdışında kurulan sandıklarda oy verme işlemlerinde son haftaya girilirken katılım oranları beklenenin altında kaldı. Yaklaşık 300 bin Fransalı Türk seçmenin yarısından fazlasının sandığa gitmediği belirtiliyor. Fransa’nın altı konsolosluk bölgesinde kurulan sandıklarda kullanılan toplam oy sayısının 98298 olduğu ifade ediliyor. Seçime katılan bütün siyasi partilerin sandık temsilcileri katılım oranlarının azlığından şikayet ediyor. Fransa genelinde seçimlere katılım oranı yüzde 31,50 oranında kaldı.  Seçimlerin bitimine 5 gün kala sandıkların bulunduğu şehirlerdeki katılım oranları, Marsilya’da yüzde 40.03, Bordeaux’da yüzde 36.95, Nantes’da yüzde 34.91, Strasbourg’da yüzde 32.76, Paris’te yüzde 30.89 ve Lyon’da yüzde 27.01 olarak açıklandı.

Katılım oranlarını değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fransa Birliği Başkanı Hüseyin Çiçek, Paris bölgesinde bulunan 124 bin seçmenin büyük çogunluğunun oy kullanmadığına dikkat çekerek, “Seçimlerin son haftasında görülen rakamlar çerçevesinde kullanılan oy oranının yüzde 50’yi yakalayacağına inanmıyorum.” dedi.

Katılım oranlarının  bekledikleri ölçüde olmadığını ifade eden Ak Parti Seçim Koordinasyon Sekreteri İmren Ertuğrul, katılım oranlarının az olmasını toplumun duyarsızlığına bağladığını dile getirdi. Sandık noktalarının uzaklığından dolayı bir çok seçmenin sandığa gitmediğini belirten Ertuğrul, “Maddi sıkıntı içerisinde olan Fransa Türk toplumunun uzak mesafelerden gelerek oy kullanması ciddi bir maliyet oluşturuyor. Bu durum oy kullanma oranlarını olumsuz etkiledi.” şeklinde konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sandık Saklama ve Taşıma Komisyonu Başkanı Hamit Tek ise katılım oranlarının Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kıyasla iyi olsa da beklenen katılım oranlarının yaşanmadığına vurgu yaptı.  Bu seçimlerde siyasi fikirlerin daha öne çıktığını belirten Tek, MHP olarak beklentilerinin yüksek olduğunu ifade etti. Vatandaşların ilgisizliğinde şikayet eden Tek, “Türkiye’nin içinden geçtiği durum ve seçimlerin önemi halen anlaşılabilmiş değil. Konsolosluklara yakın bölgelerden dahi gelmek istemeyen vatandaşlarımız mevcut.” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sandık sorumlularından Şevket Durmuş, katılım oranlarının istenilen oranda olmadığını kendilerinin yaptığı çalışmalarda yüzde 80 oranında bir katılım beklediklerini ifade etti. Katılım oranlarının az olmasının nedenlerine değinen Durmuş, “ Sandık sayısı çok az. Yalnız altı noktada sandık kurulması, 300 km den insanların gelip oy kullanması çok zor bir olay. Bu etkiliyor. Fakat buna rağmen sanıyorum diğer partilere kıyasla en çok katılımı sağlayan partiyiz.” ifadelerini kullandı. Altı sandık noktasında kurulan sandık sayısının talepleri karşılamadığına dikkat çeken Durmuş, “İnsanlar duyarlı fakat koşullar zor. Seçimin organizesinde bir sıkıntı var.” dedi.

YSK bu seçimlere de kayıt hataları ile damgasını vurdu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde randevu sistemi nedeni ile büyük tepki çeken Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Milletvekili seçimlerine de yaptığı kayıt hatalırı ile damgasını vurmuş durumda.  Siyasi Parti temsilcilerin büyük eleştirilerine hedef olan YSK, yurtdışı seçmen kayıtlarında yaptı hatalar nedeni ile tepki topluyor. Sandıklarda sık sık kayıt hatası ile karşılaştıklarını belirten Ak Parti  temsilcisi İmren Ertuğrul, Lyon’da ve diğer sandık bölgelerinde bir çok seçmenin kayıtlarının Paris’te görünüyor olması büyük olumsuzluklara neden olduğunu kaydetti. Seçim süresince çeşitli eksiklerin yaşandığına dikkat çeken MHP Sandık Saklama ve Taşıma Komisyonu Başkanı Hamit Tek, YSK’nın kayıt sisteminde yaşanan hataların büyük tepkilere yol açtığını belirtti.  Tek, “YSK’nın bu hataları kendi seçmenimize dahi anlatmakta zorlanıyoruz. Pariste yaşayan birnin Amsterdam’da kayıtlı gözükmesi ve bunun gibi örneklerin sık sık yaşanıyor olması seçime gölge düşüren hatalar arasında yer alıyor.”ifadelerini kullandı. HDP sandık temsilcilerinden Şevket Durmuş, YSK’nın kayıt hatalarının yüzde 10’a tekamül ettiğini söyleyerek tepki gösterdi. Paris Başkonsolosluğun’da bulunan bir sandıktan örnek veren Durmuş, “Mesela 550 oy kullanılan bir sandıkta 52 seçmen kayıt hatası nedeni ile oyunu kullanamadı. Mesela bizim kayıt ettirdiğimiz seçmenlerimiz var. Bunlar  Macaristan’da, Almanya’da, Belçika’da ve başka yerlerde çıkıyor. Konuyu yetkilere bildiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.