Türkiye sağlık sisteminde yapılan yenilikler gurbetçilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.Yurtdışı Provizyon Aktivasyon ve Sağlık Sistemi (YUPASS ) ile gurbetçiler, Türkiye’de hastanelerde daha kolay tedavi olabilecek.

Fransalı gurbetçiler, Türkiye’de YUPASS’tan alacakları numara sayesinde daha kolay tedavi olabilecekler.  YUPASS uygulması Fransalı Türkler için Şubat 2017 tarihinde devreye sokulmuş durumda.

Gurbetçiden YUPASS numarasından başka belge istenmeyecek

Böylece Avrupalı Türkler Medula sistemi üzerinden 10 haneli YUPASS numarası alan kişiden Sosyal Güvenlik Sözleşmesine göre başka hiç bir belgeye istenmeyecek.

YUPASS numarası için Fransa’da yaşayanlar, yaşadıkları ülkelerideki sağlık sigorta kartları ile Türkiye’de SGK’ya başvurup YUPASS numarası almaları halinde Türkiye’de ücretsiz tedavi olabilecek.

SGK İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmak yeterli

01.02.2017 tarihinden itibaren Fransa, Belçika, Hollanda ve Avusturyalı sigortalılara elektronik ortamda YUPASS numarası üzerinden verilmeye başlandı. YUPASS numarasının alınması için izine giden Avrupalı Türklerin, bulundukları şehirde en yakın SGK İl Müdürlüğü / Sosyal Güvenlik Merkezlerine yaşadıkları ülkelerdeki Sağlık yardım belgesi ile müracaat etmeleri yeterli olacak.

Leave a comment

Your email address will not be published.