Nice terör soruşturması kapsamında yapılan aramalarda, güvenlik yetkilileri gömülmüş kalaşnikof buldu. Nice katliamının hemen öncesinde saldırganın, 22 yaşında bir gence silahlarla ilgili SMS mesajı attığı belirlendi. Bunun üzerine aramalar bu kişiye yöneltildi.

Dava dosyasıyla ilgili bir kaynağa göre, 14 Temmuz’da Nice sehrinde yasanan saldırıyla ilgili araştırmalar kapsamında, 5 kişi soruşturmaya dahil edilirken, Çarşamba günü yürütülen aramalarda yerin altına gömülmüş bir kalaşnikof ele geçirildi. Toprağın kazılmasıyla birlikte, mühimmatla dolu bir de çanta bulundu. Mühimmatın bulunduğu adres daha önce de aranmıştı. Bu aralamalar, saldırıyı gerçekleştiren kişinin, katliamdan hemen önce SMS mesajı attığı 22 yaşındaki geçten yola çıkılarak yapıldı. Saldırgan attığı SMS’te silahlardan bahsedildiği ifade ediliyor

Kalabalık yerleri araştırmış

Yine aynı kaynaktan alınan bilgilere göre, Nice’te bulunan yüze civarı soruşturmacı, süren soruşturma kapsamında ulaştıkları binlerce veriyi tek tek incelemeye devam ediyor. Saldırganın bilgisayarından ele geçirilen verilerde, saldırıyı gerçekleştirmeden önce başka birçok kalabalık yere ilişkin de araştırma yaptığı görülüyor. Saldırgan daha önce 15 Ağustos 2015 tarihinde Nice’te yapılan havai fişek gösterilerini de araştırmış. Ayrıca 10 Ocak 2016’da düzenlenen Prom’Classic adlı etkinliği ve Nice’te Avrupa Şampiyonası için kurulan taraftar alanlarının açılış saatlerini de sorgulatmış.

Gencin avukatı bütün suçlamaları reddetti

Çarşamba günü evinde arama gerçekleştirilen gencin duruşmasında kendisi ile birlikte gözaltına alınan 38 yaşındaki Arnavut gibi saldırının silah tedarikçisi olduğuna kanaat getirildi. Çarşamba günü, gencin gözaltı süresi dört gün daha uzatıldı. İki yıl hapis cezası alan gencin annesi durumu “gençlik hatası” olarak değerlendirdi. Avukat Jean-Pascal Padovani ise “terör eylemi” suçlamalarının tamamına itiraz etti.

Beş şüpheliden biri de kadın

İlgili beş kişi Perşembe günü, 14 Temmuz’da gerçekleştirilen ve 84 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırıya yönelik soruşturma kapsamında adalete teslim edilecek. 31 yaşındaki saldırgan Mohamed Lahouaiej Bouhlel ile temas kurmaktan dolayı tutuklanan şüphelilerin dördü, yaşları 22 ile 40 arasında değişen erkekten oluşurken, aralarından bir tanesi 42 yaşındaki bir kadın.

Leave a comment

Your email address will not be published.