Radikal oluşumların ve çihatçı terör guruplarının hedefinde olan Fransa, radikal guruplara karşı çözüm arayışına girmiş durumda. Bu kapsamda ülke genelinde radikaleşmeye karşı hayata geçirilecek önlem paketini açıklayan Fransa Başbakanı Manuel Valls,  “Cihatçılara karşı mücadele kuşkusuz ki 2. Dünya savaşından bu yana yaşanan en büyük zorluklardan biri” ifadelerini kullandı.

Valls, “Radikalizme” karşı 80 maddelik hükümet planını açıkladı

Fransa halkı içinde radikal eğilimlerin hızla arttığına dikkat çeken Valls, bu durumun Fransa’nın temel değerlerine uygun olmadığına vurgu yaparak, Fransa genelinde bütün bölgelerde cihatçı grupların etkisi altında kalan toplum kesimleri için özel merkezler açacaklarını duyurdu.

80 maddelik radikalizm karşıtı planda cihatçı olduğundan şüphelinilen ve radikal eğilimleri testbit edilen kişilerin  “Vatanseverlik görevlerinin öğretilmesi için” kurulacak merkezlere gönderilmesi öngörülüyor. De- Radikalizasyon Merkezleri’ne gönderilecek bu kişilerin ayrıca psikolojik destek almaları da sağlanacak. Fransa’nın 13 bölgesinde kurulacak merkezlerde 400’e yakın psikoloğun görev yapacağı ifade ediliyor.

“Fransa’da De- Radikalizasyon Merkezleri’ne gitmesi gereken 1600 genç var”

Bu merkezlerde eğitilecek kişilerin adli kurumların tavsiyeleri doğrultusunda belirleneceğini belirten Valls, Fransa’da “Vatanseverlik”  eğitimine ihtiyaç duyan yaklaşık 1600 gencin bulunduğunu açıkladı.

Fransa’da geçen yıl Müslüman olan kişilerin sayısının önceki yıla göre iki kat artarak 8250’yi bulduğu belirtiliyor. Fransa bu sayının artmasında cihatçı grupların etkisi olabileceğini savunuyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.