Geçen hafta onaylanan Fransa’nın heryerinde büyük tartışmalara sebep olan çalışma yasasının iptali için Parlamento’dan üç grup Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Meclis’teki Cumhuriyetçi Parti’ye üye milletvekilleri, Senato’daki Cumhuriyetçi Parti’ye üye senatörler, Bağımsız ve Demokratlar Birliği üyesi milletvekilleri ile Meclis’teki radikal sol ve iktidar partisine üye olan bir grup “küskün” milletvekili, yasanın iptal olması için Anayasa Mahkemesi’ne üç ayrı başvuru yaptı.

21 Ağustos’a kadar başvuru ile ilgili kararını açıklaması beklenen Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılabilmesi için, en az 60 milletvekili veya senatörün imza atması gerekiyor.

Başbakan Manuel Valls’in Anayasa’nın 49. maddesinin 3. fıkrasını Meclis’te 3. kez üst üste işletmesinin ardından Fransa’da büyük tartışmaya sebep olan yasa geçen hafta onaylandı.

Hükümetin Anayasa’ya gerektiği takdirde oylama yapılmadan bir tasarıyı Meclisten geçirme hakkı vermesi sebebiyle, muhalefet partileri ön oylama yapılmadan hükümeti düşürmek için gensoru verme hakkına sahiptir.

Leave a comment

Your email address will not be published.