Büyükelçi İsmail Hakkı Musa, Fransa’da yaşayan Türk işadamları bir araya geldi.

Fransa’da çeşitli alanlarda çalışan Türk girişimcilere ithafen bir konuşma yapan Büyükelçi Musa, “Sizlerle sık sık bir araya gelirsek, ülkemiz ve Fransa-Türk dostluğu için çok faydalı olacak” dedi. Büyükelçilik rezidansında düzenlenen resepsiyona birçok iş adamı ve girişimci katıldı.

Gecede, Fransa Müstakil Sanayici İşadamları Derneği, Lyon Fransız Türk Ticaret Odası heyeti ve ile Marsilya gibi Fransa’nın büyük kentlerinde faaliyet gösteren iş adamlarıyla, hukukçular, Fransa’da ki Türk Siyasiler, resepsiyona katılanlar arasındaydı. Musa, Fransa-Türkiye ilişkilerinde ticaretin önemli bir unsur olduğunu belirtti.

“Amacımız Türk-Fransız dostluğunun daha da gelişmesi”

Türk-Fransız dostluğunun önemine dikkat çeken Büyükelçi Musa, bu dostluğun yıllara dayanan bir birikimden meydana geldiğini belirterek ” Her türlü siyasi mülahazanın dışında, ondan soyutlayarak herhangi bir angajmanı ihsas dahi etmeden, önceliğimiz hep beraber Türk -Fransız dostluğunun daha da gelişmesi için atılabilecek adımları, olası yanlış anlamalardan soyutlayarak, iş odaklı bakarak yürütmek ve onun çabası içerisinde olmak amacımızdır” dedi.

“Anayasa Konseyi’nin iptali, hukukun tecellisi”

Büyükelçi Musa, Fransa’daki Türk sivil toplum örgütleri ve sizler gibi girişimcilerin gayretleriyle, Geçtiğimiz hafta Anayasa Mahkemesi tarafından, Türk derneklerinin başvurusu üzerine iptal edilen 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelememeyi suç olarak kabul yasanın ilgili hükmüne dair de konuşan Musa, örgütlü yapıların birlikte hareket etmesinin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

Leave a comment

Your email address will not be published.