Suriyeli sığınmacılar için kurulacak konteyner kent Fransa’da yaşayan Pazarcıklıları da tedirgin etmiş durumda. Pazar günü Paris’te protesto yürüyüşü yapacaklarını açıklayan Paris Pazarçık Elbistan Halkevi Başkanı Mustafa Bünül, “IŞİD militanları eliyle yeni bir katliam hazırlığından endişeliyiz” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Maraş’ta Suriyeli sığınmacılar için kurmaya hazırlandığı konteyner kent Fransa’daki Maraşlıları ve Alevilerin de tepkisini çekiyor. Pazarcık’ta yirmiye yakın Alevi köyünün bulunduğu bölgeye yerleştirilmek istenen Suriyeliler sadece bölge halkını değil bütün Avrupa’daki Alevileri tedirgin etmiş durumda.

Avrupalı Aleviler ve Fransa’da yaşayan Maraşlılar, 1978 yılında yaşanan katliamın bir benzerinin daha yaşanmasından endişe ettiklerini ve bölgede Alevi köylerine yakın bir kamp istemediklerini dile getiriyor.

AFAD verilerine göre 360 dönümlük araziye, 600 konutluk,  25 ila 27 bin kişilik bir konteyner kent kurulması planlanıyor. Bölgede yaşayan nüfusun 3 bin civarında olması, Maraş’taki Alevilerin yanısıra,  Avrupa ve Fransa’daki Alevilerin de endişelerini güçlendirdiği görülüyor.

“Aleviler bir kez daha sürgüne tabi tutulmak isteniyor”

Maraş’ta Suriyeli sığınmacılar için kamp kurulmasına karşı olduklarını dile getiren Paris Pazarçık Elbistan Halkevi Başkanı Mustafa Bünül, “O bölgeye kamp yapılması  bizleri kaykılandırıyor. Çünkü 1978 deki Maraş katliyamı bu işin bir başlangıcıydı. O bölgedeki Aleviler bir kez daha sürgüne tabi tutulmak isteniyor” ifadeleriyle tepki gösterdi.

“Bizler Süriyeden gelen sığınmacılara karşı değiliz”

80 bine yakın  Pazarçıklının artık Avrupa’da yaşadığına dikkat çeken Bunul, “Artık 1978 de yarım bırakılan katliyamın ikinci evresine geçilmek isteniyor. Amaçları Suriyelileri barındırmak değil. Bizler Süriyeden gelen sığınmacılara karşı değiliz. Aksine bizler Paris Parçık-Elbistan Halevi olarak 4 tır kışlık kıyafet ve 50 bin euroluk maddi yardımda bulunduk. Yine dernek olarak Suruç’ta 5 bin kişilik Süriyeliler için çadır kent kurduk” ifadelerini kullandı.

“IŞİD militanları eliyle yeni bir katliyam hazırlığından endişeliyiz”

Suriye’den çıkmak zorunda kalan IŞİD militanlarının bölgeye yerleşrilmek istenmesine tepki gösteren Bünül, “IŞİD militanları eliyle yeni bir katliam hazırlığından endişeliyiz. Bölgeden gelen haberler bizleri korkutuyor. Camilerde IŞİD militanlarının örgütlendiğini, şehirlerde konvoylar halinde gövde gösterisi yaptıklarını biliyoruz” dedi.

Pazarcıklılar Paris’te yürüyüş düzenleyecek

Paris Pazarcık- Elbistan Halkevi Maraş’ta kurulacak konteyner kente tepkilerini göstermek için geniş katılımlı bir yürüyüş yapma kararı aldı. Pazar günü gerçekleşecek yürüyüş ile bögede yapılmak istenenlere dikkat çekmek istedklerini belirten Bulul, “Paris’te yaşayan Pazarçıklılar olarak büyük bir yürüyüş düzenleyeceğiz. Sadece Pazarcıklıları ve Maraşlıları değil, yaklaşan tehlikenin farkında olan ve sorumluluk hisseden ilerici demokrat bütün vatandaşlarımızı yürüyüşümüze davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.